Gjithçka rreth osteokondrozës së shtyllës kurrizore torakale. Simptomat dhe trajtimi në 1, 2, 3, 4 gradë

Osteokondroza është një sëmundje kronike progresive e disqeve ndërvertebrale me natyrë degjenerative-distrofike. Shpina torakale (TSS) konsiderohet më e gjata, me 12 rruaza. Ata ndryshojnë nga të tjerët në atë që janë më pak të lëvizshëm, pasi fiksohen nga brinjë që lidhen me sternumin.

Rruazat në këtë zonë nuk kanë një ngarkesë të madhe, pasi shpërndahen në sternum dhe brinjë. Disqet vertebrale këtu janë të hollë dhe më të vegjël, kështu që osteokondroza në rajonin e kraharorit është e rrallë.

Shkaqet kryesore të patologjisë përfshijnë mungesën e kalciumit dhe vitaminës D, mbingarkesën fizike, pasivitetin fizik, skoliozën dhe kifozën, dëmtimin e shtyllës kurrizore për shkak të rënies ose lindjes së vështirë, mbipeshën.

Fazat e sëmundjes - çfarë do të thotë?

Mjeku i tregon pacientit për fazat e osteokondrozës torakale dhe manifestimet e tyre

Në varësi të shkallës së përparimit të patologjisë, osteokondroza ndahet në 4 faza:

 1. Në fazën e parë, zakonisht nuk ka simptoma të theksuara, disqet humbasin elasticitetin e tyre për shkak të humbjes së lagështirës, mbi to shfaqen çarje dhe fillojnë të ulen në lartësi.
 2. Humbja e lagështisë dhe elasticitetit vazhdon, disqet ndërvertebrale fillojnë të tkurren. Si rezultat, lartësia e diskut zvogëlohet, çarjet thellohen. Pulpa e bërthamës fillon të dalë jashtë - zgjatje.
 3. Dhimbja intensifikohet, zgjatjet zëvendësohen me hernie.
 4. Disqet dhe indi kockor i rruazave fillojnë të shemben, osteofitet rriten. Veçanërisht të theksuara janë çrregullimet neurologjike.

Karakteristikat e simptomave

Kursi i osteokondrozës është gjithmonë i valëzuar - me relapsa dhe remisione. Sëmundja mund të përkeqësohet me rritjen e aktivitetit fizik. Simptomat varen tërësisht nga shkalla e zhvillimit të sëmundjes.

Shumë njerëz mendojnë se osteokondroza torakale shfaqet vetëm tek të moshuarit për shkak të konsumimit të indeve lidhëse. Në fakt, kjo sëmundje shfaqet si tek adoleshentët ashtu edhe tek të rriturit.

1 - fillimi i fazës 2

Fillimisht shfaqen ndjesi dhimbjeje të pashprehura, të cilat zhduken plotësisht kur një person merr një pozicion të rehatshëm. Patologjia diagnostikohet në këtë fazë, zakonisht rastësisht për shkak të jospecifitetit të simptomave:

 • sëmundja e dobët;
 • parehati në shpinë;
 • dhimbje koke.

E gjithë kjo është shumë e ngjashme me punën e tepërt.Në fazën 2, humbja e lagështisë në disk vazhdon. Korse muskulare përpiqet të mbajë shtyllën kurrizore të qëndrueshme, gjë që shkakton spazma muskulore dhe dhimbje në shpinë, gjoks dhe gjymtyrë. Pacientët përshkruajnë një sindromë dhimbjeje të mprehtë në shpinë si kalim i një rryme elektrike. Marramendje dhe simptoma neurologjike janë gjithashtu karakteristike.

Periudha 2, 3 dhe 4

Në fazën 2, shfaqen ndjesi të qarta dhe të vazhdueshme dhimbjeje, pasi fillon procesi i shkatërrimit të indit të kërcit. Ata forcohen me lëvizjen. Procesi i degjenerimit vazhdon dhe tufat neurovaskulare fillojnë të ngjeshen.

Mjeku konsulton pacientin për shenjat e osteokondrozës së shpinës torakale

Në këtë fazë, dhimbja ende mund të lehtësohet me analgjezik. Gjatë kësaj periudhe, një person më shpesh tashmë shkon te mjeku. Rruazat bëhen shumë të lëvizshme dhe qëndrimet statike shkaktojnë parehati në sternum.

Osteokondroza torakale e shkallës së 3-të karakterizohet nga dhimbje më të shpeshta, vështirësi në frymëmarrje, një ndërprerje e lehtë e zemrës dhe dhimbje koke. Për shkak të këputjes së unazës fibroze, bërthama pulposus del jashtë.

Në fazën 4, kërci trashet, vertebra zhvendoset dhe shfaqen osteofitet.- proliferimi i indit kockor. Ndjesitë dhe dhimbjet e pakëndshme nuk shqetësojnë më, por jo për shkak të rikuperimit, por për shkak të ngurtësisë së kyçeve.


Diagnostifikimi

Kërkohet një histori e plotë për të identifikuar trashëgiminë. Metoda kryesore e diagnostikimit është radiografia, me të cilën mund të përcaktoni fazën e sëmundjes. X-ray tregon:

 • ndryshime në formën e disqeve (faza 1-2);
 • lartësia dhe konturet e disqeve (2-3 faza);
 • madhësia dhe lokalizimi i hernieve (faza 3-4);
 • prania dhe madhësia e osteofiteve (faza 4).

Aplikohen llojet e mëposhtme të studimeve:

 1. Diskografia- kryhet me kontrast dhe bën të mundur ekzaminimin e qartë të gjendjes së bërthamës pulposus.
 2. CT- përdoret shumë rrallë për shkak të rrezatimit të fortë.
 3. EKG- përshkruhet kur shfaqen simptoma të dëmtimit të zemrës për të diferencuar patologjinë.

Çfarë është patologjia polisegmentale?

Me osteokondrozën polisegmentale (PSO), preken njëkohësisht disa disqe të segmenteve të ndryshme të shtyllës kurrizore - qafës së mitrës, lumbosakralit dhe kraharorit. Në disa raste, të gjitha pjesët e shtyllës kurrizore preken menjëherë.

Osteokondroza polisegmentale është forma më komplekse e patologjisë, është e vështirë për t'u trajtuar.

Në çfarë rasti te mjeku?

Pacienti i drejtohet mjekut me shfaqjen e dhimbjeve të vazhdueshme në shtyllën kurrizore. Sidomos shpesh kjo ndodh gjatë acarimeve, domethënë kur ka një dhimbje të mprehtë. Në këtë rast, duhet të telefononi një ambulancë, pasi mund të flasim për shtrimin në spital të pacientit.

Mjekimi

Trajtimi i osteokondrozës është kompleks. Qëllimi i tij është të lehtësojë dhimbjen dhe të eliminojë shkakun rrënjësor. Së pari, kryhet terapi konservative (për 3-6 muaj). Nëse nuk ka efekt, indikohet ndërhyrja kirurgjikale.

Mjekësor

Terapia konservative përfshin marrjen e disa grupeve të barnave. Të gjitha ato janë përshkruar në detaje më poshtë.

Emërimi nga një neurolog i barnave anti-inflamatore për osteokondrozën torakale

Barnat anti-inflamatore jo-steroide

Ata ngadalësojnë sintezën e prostaglandinave - ndërmjetësve të dhimbjes.

Dozat dhe kohëzgjatja përcaktohen nga mjeku.bllokada

Në dhimbjet akute jo të lëvizshme, përshkruhen bllokada paravertebrale të zonës së prekur të shtyllës kurrizore - me anestezi. Efekti analgjezik në këtë rast zgjatet.

Blloqet lehtësojnë dhimbjet për një kohë të gjatë dhe janë shumë efektive, por nuk janë shërim.

Analgjezikët

Analgjezikët janë ilaçe që lehtësojnë dhimbjen.

Ata nuk eliminojnë shkakun e patologjisë. Me përdorim të zgjatur, ato ndikojnë negativisht në zemrën dhe sistemin hematopoietik, duke rritur rrezikun e kancerit.

Aplikimi i një anestezioni lokal tek pacienti në zonën e shpinës torakale të prekur nga osteokondroza

Mjetet e jashtme

Pomadat dhe xhelat anestezikë lokalë në trajtimin e osteokondrozës torakale janë joefektive. Disku i prekur ndodhet nën trashësinë e muskujve dhe brinjëve, ndaj është e vështirë që ilaçi të depërtojë thellë.

Disa mjete juridike ende mund të lehtësojnë gjendjen e pacientit:

 1. Anti-inflamator.
 2. Ngrohës dhe analgjezik.
 3. Xhel dhe pomada homeopatike.

Relaksuesit e muskujve

Relaksuesit e muskujve nxisin relaksimin e muskujve, i cili është shumë i rëndësishëm për lehtësimin e dhimbjeve.

Kondroprotektorë

Kondroprotektorët pengojnë shkatërrimin e kërcit.

Të gjithë kondroprotektorët janë preparate të bazuara në glukozaminë ose kondroitinë. Ata pranohen për gjashtë muaj ose më shumë.

Me osteokondrozën torakale, është e nevojshme të merren ilaçe për të normalizuar qarkullimin e gjakut

Barnat që normalizojnë qarkullimin e gjakut

Normalizimi i furnizimit me gjak dhe ushqyerja e strukturave vertebrale të prekura është një komponent i rëndësishëm në trajtimin e osteokondrozës.Droga të tjera

Përveç barnave të listuara më sipër, .:

 • vitamina të grupit B, D, E, A, C;
 • një acid nikotinik;
 • rutinë;
 • kalcium;
 • fosforit.

Ato ndihmojnë në përmirësimin e mirëqenies së përgjithshme dhe rrisin efektin e medikamenteve të marra.

Fizioterapia

Fizioterapia është një shtesë e shkëlqyer për trajtimin mjekësor dhe rekomandohet gjatë remisioneve.

Me ndihmën e fizioterapisë arrihen efektet e mëposhtme:

 1. heqja e spazmave të muskujve dhe inflamacionit;
 2. përmirësimi i qarkullimit të gjakut dhe rrjedhjes limfatike në organe;
 3. stimulimi i imunitetit dhe rritja e metabolizmit;
 4. lehtësimin e dhimbjes;
 5. përshpejtimi i rigjenerimit të indeve dhe ngadalësimi i procesit të shkatërrimit të diskut;
 6. parandalimi i rikthimit.
Një neurolog i tregon një pacienti me osteokondrozë torakale për rëndësinë e procedurave të fizioterapisë

Zakonisht përshkruhet:

 • trajtim me lazer dhe ultratinguj;
 • UHF;
 • UVT;
 • krioterapia;
 • magnetoterapi;
 • UFO;
 • terapi me vakum;
 • elektroforezë;
 • balneoterapia.

Trajtim alternativ:

 • masazh;
 • gjimnastikë;
 • terapi ushtrimore;
 • akupunkturë;
 • terapi manuale;
 • hirudoterapia.

Pajisje fizike portative

Trajtimi i harduerit përshkruhet vetëm nga një specialist me përvojë. Procedura kryhet 1 herë në ditë. 1 seancë - jo më shumë se 20 minuta.

Pajisjet e magnetoterapisë kanë për qëllim lehtësimin e dhimbjes, inflamacionit dhe komplikimeve të mundshme.

Pajisja e pulsit për stimulimin elektrik të nervit transkutan lehtëson dhimbjen dhe inflamacionin.

Masazhues në shtëpi

Masazhuesit më të zakonshëm në shtëpi përfshijnë:

Një masazhues në shtëpi do të ndihmojë në heqjen e manifestimeve të pakëndshme të osteokondrozës së shpinës së kraharorit
 1. ManualMasazhuesit (mekanikë) janë prej druri ose plastike. Ata nuk kanë nevojë për bateri dhe praktikisht nuk prishen. Disavantazhet janë se kërkohet përpjekje fizike kur ekspozohet ndaj trupit dhe zona e ndikimit është e kufizuar.
 2. Aplikuesit- Lloji më i popullarizuar i masazhuesve mekanikë. Ato janë një dizajn në formë gjilpëre me veprim irritues. Mjafton që një person të shtrihet në një jastëk me thumba ose ta shtypë atë në një vend të lënduar.
 3. modele me rul. Me to, është e lehtë të zgjidhni forcën dhe intensitetin e presionit, të lëvizni masazhuesin në të gjitha drejtimet. Rrotullat prodhohen në disa versione: shesh patinazhi, numëratore, rrotullues.
 4. Masazhues shiriti në formën e një zinxhiringa topa druri ose rula, vendosni një kordon të fortë me dy doreza. Mund të jetë me ose pa dhëmbë.
 5. Pajisjet magnetike- rul.
 6. Masazhues vibrues- Lehtësoni dhimbjen dhe lironi muskujt. Ato mund të jenë në formën e një karrige, dysheku, divan.

Masazh

Masazh:

 • eliminon hipertonitetin e muskujve të shpinës;
 • përmirëson qarkullimin e gjakut në zonën e prekur;
 • forcon strukturën e disqeve;
 • zvogëlon kohëzgjatjen e trajtimit;
 • përmirëson mirëqenien.

Procedurat mund të kryhen në shtëpi ose në spital. Edhe në mungesë të acarimeve, për qëllime parandalimi, mjekët përshkruajnë një kurs masazhi të paktën një herë në vit.

Masazhe të ndryshme terapeutike, si rregull, kombinohen njëkohësisht me terapinë manuale.

Gjimnastikë dhe edukim fizik

Gjimnastika mund të jetë edhe parandaluese dhe terapeutike, mund të filloni ta bëni atë vetëm pasi të ketë kaluar periudha akute.

Ushtrimi Planck do të forcojë muskujt e shpinës me osteokondrozën e shpinës torakale

Ushtrime për kifoskoliozë

Rekomandohen ushtrimet e mëposhtme:

 1. Dërrasë - këshillohet të bëni jo më shumë se 1. 5 minuta me një rritje graduale të ngarkesës në shpinë torakale.
 2. Vareni në shiritin horizontal - sa më shpesh të jetë e mundur dhe për aq kohë sa të jetë e mundur.
 3. Në pozicionin "dërrasë", shtypni me radhë gjunjët në gjoks për disa sekonda.

Një grup ushtrimesh për osteokondrozën e kraharorit:

 1. Qëndroni drejt, këmbët së bashku, duart poshtë. Zgjatni krahët lart dhe përkuluni mbrapa. Pastaj ulni krahët, përkuluni përpara, duke rrumbullakosur shpinën. Vraponi 8-10 herë.
 2. Uluni në një karrige. Ngadalë vendosni duart pas kokës - thithni, përkuluni 5 herë mbrapa, duke u mbështetur në shpinën e karriges me tehet e shpatullave - nxirreni.
 3. Ngrihuni në të katër këmbët dhe përkulni shpinën sa më shumë që të jetë e mundur, qëndroni për 3 sekonda. Vraponi 5-7 përsëritje.
 4. Shtrihuni në bark dhe mbajini duart në dysheme. Përkuluni me forcë dhe përpiquni ta hiqni trupin nga dyshemeja. Kryeni 5-8 përsëritje.
 5. Shtrirë në bark me krahët e shtrirë përgjatë trupit. Bëni një varkë - 5-8 herë.

Receta popullore

Mjekësia tradicionale më e njohur:

 • Për të lehtësuar dhimbjen, mund të fërkoni në mbrëmje një infuzion të veshtullit, rrënjës së majdanozit, manaferrave dhe gjetheve të hithrës 3 herë në ditë.
 • Përbërja e mjaltit dhe vodkës - gjysmë gote rrepkë, një gotë mjaltë, 2 lugë gjelle. l. kripë dhe 100 ml vodka - lëreni për një javë dhe aplikoni për fërkim.
 • Tinkturë e rrënjës së selino, zierje e rrënjës së lulediellit, si dhe pomada shtëpiake të bazuara në pjesë të barabarta të vajit të kamfurit, uthullës së tryezës, amoniakut, terpentinës dhe yndyrës së shkrirë të derrit.
 • Kompresa - nga patatet e grira të papërpunuara me mjaltë.
 • Kompresa me rrikë - përgatitet një llaç nga gjethet e freskëta të rrikës, të lagura me ujë të valë. Aplikoni për 10 orë.
 • Për lehtësimin e simptomave neurologjike ndihmojnë infuzionet bimore: kamomil, balsam limoni, sherebelë, nenexhik, gjethe manaferre.

Trajtim spa

Specialistët rekomandojnë gjithmonë trajtim spa. Ky është vetëm rehabilitim pas një ataku akut dhe parandalim, por jo trajtim spitalor.

Procedurat

Në institucionet mjekësore, kryesisht përdoren metoda fizioterapie.:

Banjat me baltë në një sanatorium mjekësor do të lehtësojnë inflamacionin dhe do të përshpejtojnë rigjenerimin e indeve në rast të osteokondrozës së kraharorit
 1. Terapia me baltë- përmirëson trofizmin dhe përshpejton rigjenerimin e indeve, normalizon qarkullimin e gjakut, stimulon proceset metabolike, ka një efekt analgjezik, anti-inflamator.
 2. Ujë mineral- përdoren për të ngopur indet e dëmtuara me elementë mineral që mungojnë, duke përshpejtuar kështu rikuperimin e tyre.
 3. Hirudoterapia- Pështyma e shushunjave përmban shumë substanca biologjikisht aktive që përmirësojnë qarkullimin e gjakut, rrisin imunitetin lokal, anestezojnë dhe qetësojnë, reduktojnë inflamacionin dhe normalizojnë proceset metabolike.
 4. Banja terapeutike- kontrast, mineral, sulfid, sulfur hidrogjeni, radoni, halore, kripë, bimor. Ata kanë një efekt të trefishtë: mekanik, kimik dhe termik. Përmirëson hemodinamikën dhe funksionimin e sistemit nervor.
 5. Krioterapia- Thelbi i procedurës është në kontaktin e lëkurës së pacientit me një gaz të ftohur. Jep efektin e lehtësimit të dhimbjeve, lehtëson spazmat dhe inflamacionin, forcon sistemin imunitar.

Parandalimi

Parandalimi përfshin ngrohje të rregullt, ndryshime të shpeshta në qëndrim, përjashtimin e ngarkesave të rënda në shpinë, normalizimin e peshës dhe të ushqyerit.

Rekomanduar:

 • mos u ulni për një kohë të gjatë në një pozicion të pakëndshëm;
 • merruni me not;
 • bëni rregullisht gjimnastikë dhe ushtrime;
 • punoni në një karrige me mbështetje për shtyllën kurrizore;
 • organizoni siç duhet një vend për të fjetur - dyshek dhe jastëk ortopedik;
 • mos ngrini pesha;
 • shmangni hipoterminë.

Këshilla të ekspertëve

Nëse shfaqen shenjat e para të osteokondrozës së rajonit të kraharorit, rekomandohet që menjëherë të konsultoheni me një mjek

Osteokondroza mund të ndodhë tek çdo person, ekspertët rekomandojnë:

 1. Nëse shfaqen manifestimet e para, vizitoni menjëherë mjekun dhe bëni një ekzaminim.
 2. Një vizitë e hershme te mjeku do të ndihmojë në ndalimin e shkatërrimit të rruazave dhe lehtësimin e sindromave të dhimbjes.
 3. Përveç trajtimit, ia vlen të rishikoni stilin e jetesës, të ushqyerit dhe të vizitoni rregullisht një mjek.

Është pothuajse e pamundur të rivendosësh plotësisht funksionin e shtyllës kurrizore me osteokondrozë, por sot mjekësia mund të vonojë proceset degjeneruese. Në të njëjtën kohë, dhimbja, inflamacioni dhe simptomat neurologjike lehtësohen. Sëmundja e shtyllës kurrizore dëmton të gjithë trupin dhe, nëse nuk trajtohet, çon në shumë komplikime.