Trajtimi i osteokondrozës së qafës së mitrës në shtëpi shpejt dhe në mënyrë efektive

osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës

Rreth 80% e popullsisë ka probleme me shpinën. Diagnoza më e zakonshme në mesin e sëmundjeve që lidhen me shtyllën kurrizore është osteokondroza e qafës së mitrës. Pas një ekzaminimi gjithëpërfshirës, specialistët përshkruajnë trajtim. Por terapia e rekomanduar nga mjeku nuk e përjashton aspak trajtimin e osteokondrozës së qafës së mitrës në shtëpi.

Shpesh, vetë mjekët e miratojnë këtë metodë, pasi jo vetëm që është efektive, por edhe ndihmon për të shmangur komplikimet më serioze. Është gjithashtu një parandalim i mirë i sëmundjeve. Duke folur për avantazhet e trajtimit në shtëpi, duhet theksuar se trajtimet në shtëpi ndihmojnë në zbutjen e periudhave të acarimeve kronike.

Para se të flasim për mënyrat e trajtimit të shpejtë të osteokondrozës së qafës së mitrës, është e nevojshme të tregoni se si manifestohet kjo sëmundje dhe çfarë është e rrezikshme për trupin.

Në rast dhimbjesh që janë të lokalizuara në qafë, mos i injoroni. Sidomos nëse nuk jeni më i ri. Sigurohuni që të konsultoheni me një mjek me ankesa dhe të përpiqeni të zbuloni shpejt shkakun e dhimbjes.

Çfarë është osteokondroza e qafës së mitrës

Osteokondroza është një sëmundje e shtyllës kurrizore, e cila shoqërohet me dhimbje të forta, prek qafën e mitrës ose pjesë të tjera. Qafa e njeriut përbëhet nga shtatë rruaza, gjithashtu në këtë departament ka shumë nerva dhe enë gjaku. Prandaj, në zhvendosjen më të vogël të njërës prej rruazave të qafës së mitrës, mund të ndodhë ngjeshja e arteries vertebrale.

Simptomat e osteokondrozës së qafës së mitrës:

 • dhimbje koke e vazhdueshme;
 • marramendje;
 • presioni i lartë i gjakut;
 • "fluturon" para syve;
 • pagjumësi;
 • ecje e paqëndrueshme:
 • mpirje e gjymtyrëve të sipërme.

Nëse gjenden një ose më shumë simptoma të osteokondrozës, duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek i cili do të ndihmojë në diagnostikimin e sëmundjes.

Metodat e trajtimit në shtëpi

Osteokondroza është një sëmundje që kërkon trajtim të menjëhershëm pas diagnozës. Neuropatologu do të përshkruajë barna të ndryshme dhe fizioterapi. Ato mund të kombinohen me sukses me trajtimin në shtëpi me mjete juridike popullore. Ata ndjekin të njëjtin qëllim - të lehtësojnë dhimbjen, ta heqin qafe atë sa më shpejt që të jetë e mundur, në mënyrë që një person të mund të kthehet në një mënyrë jetese të rehatshme.

dhimbje në qafë me osteokondrozë

Përkeqësimi i osteokondrozës së qafës së mitrës

Nëse ndodh një përkeqësim i sëmundjes, mjekët përshkruajnë ilaçe anti-inflamatore dhe analgjezikë (më shpesh që përmbajnë ibuprofen) në shtëpi. Këshillohet të përdorni xhel të ndryshëm. Rekomandimet e mjekëve popullorë:

 • përzieni patatet e grira dhe mjaltin në përmasa të barabarta, bëni një kompresë në qafë;
 • Gjethet e rrikës aplikohen në vendin e lënduar dhe mbështillen me një shall gjatë natës.

Në mesin e grave

Për të përshkruar një trajtim adekuat për osteokondrozën e qafës së mitrës tek gratë, do t'ju duhet t'i nënshtroheni një ekzaminimi neurologjik dhe të zbuloni fazën e procesit degjenerues. Pastaj mjeku përshkruan kondroprotektorë, relaksues të muskujve, vazodilatatorë dhe qetësues. Këshilla të mira të marra:

 • procedurat e fizioterapisë;
 • masazh dhe elektroforezë;
 • banja me baltë dhe sulfur hidrogjeni;
 • akupunkturë dhe akupunkturë.

Në fazën e parë dhe të dytë të sëmundjes, terapia manuale do të jetë efektive. Përveç gjithë kësaj, duhet të ndiqni një dietë, të udhëheqni një mënyrë jetese të shëndetshme dhe të ushtroheni.

Rekomandime të përgjithshme

Çfarë do të thotë trajtim:

 • eliminimi i dhimbjes;
 • përmirësimi i proceseve metabolike në qafë;
 • rivendosja e furnizimit normal me gjak në tru;
 • forcimi i muskujve të qafës dhe shpatullave;
 • rikuperimi i gjumit.
dhimbje në rajonin e qafës së mitrës me osteokondrozë

Një efekt pozitiv mund të arrihet duke aplikuar procedura të ndryshme në shtëpi. Ndër mënyrat e shpejta për të trajtuar osteokondrozën e qafës së mitrës, praktikat e mëposhtme janë më të kërkuara:

 • vetë-masazh;
 • fizioterapi;
 • kompresa sipas recetave popullore.

Konsideroni veçmas disa nga mënyrat për të trajtuar osteokondrozën e qafës së mitrës në shtëpi.

Shënim! Kompresat duhet të bëhen nga sasia e përbërësve të treguar në recetë. Mjekësia tradicionale është jashtëzakonisht e ndjeshme dhe shpesh një ndryshim i paautorizuar në formulim mund të çojë në pasoja të trishtueshme.

Sipas metodës së mjekut

Terapia e osteokondrozës së qafës së mitrës sipas metodës së autorit bazohet në një grup ushtrimesh:

 • bëni 20–40 tundje me kokë (lart e poshtë);
 • animi i ngadaltë i kokës 20-40 herë (majtas-djathtas);
 • rrotullime rrethore, duke ndryshuar anët në mënyrë alternative, 4–5 herë;
 • ulni kokën në mënyrë që mjekra të prekë gjoksin tuaj;
 • ngrini supet lart për 10 sekonda;
 • shtrini mjekrën përpara dhe tërhiqeni mbrapa me ndihmën e lëvizjeve të kokës;
 • uluni në dysheme, përkulni gjunjët, prekni me ballë dhe qëndroni në këtë pozicion për 50 sekonda.

Vetë masazh

Të zotërosh vetë masazhin është e lehtë. Më e rëndësishmja, ndiqni udhëzimet, pastaj vetë-masazhi do të ndihmojë në heqjen e dhimbjeve të kokës dhe përmirësimin e qarkullimit të gjakut, lehtësimin e tensionit në rajonin e qafës së mitrës dhe relaksimin e muskujve.

Udhëzime për vetë-masazh:

 • masazhi bëhet vetëm me gishta;
 • lëvizja duhet të drejtohet nga qendra në periferi;
 • lëvizjet masazhuese duhet të jenë të buta dhe të buta.

Vetëm tre rregulla për kryerjen e vetë-masazhit do të ndihmojnë për të përballuar sëmundjen në një kohë të shkurtër. Avantazhi i zotërimit të teknikës së vetë-masazhit është se mund të kryhet në çdo kohë të përshtatshme ose me dhimbje të forta.

Noti

Trajtimi me not në pishinë duhet të mbikëqyret nga një instruktor i cili mund të kontrollojë dhe shpërndajë ngarkesën. Ushtrimet terapeutike do të ndihmojnë:

 • forconi korse muskulore;
 • shtrini shtyllën kurrizore në një mënyrë natyrale;
 • lironi nervat e shtypur;
 • forcimi i imunitetit;
 • përmirësojnë mirëqenien.

Noti në shpinë është më i dobishëm, pasi kjo zvogëlon ngarkesën në rajonin e qafës së mitrës.

noti me osteokondrozë të qafës së mitrës

Kompresa sipas recetave popullore

 1. Grini gjizën e ngrohtë, hidhni pak uthull, vendoseni në garzë dhe mbështilleni në qafë ose vendoseni në shpinë.
 2. Fërkoni patatet në një rende të imët, shtoni mjaltë. Lyejeni garzën me pomadë dhe aplikojeni në qafë. Bëni këtë kompresë një herë në javë.
 3. Përzieni një gotë vodka me rrepkë të zezë (grijeni paraprakisht në një rende të imët). Shtoni një gotë mjaltë në përzierje. Ky mjet përdoret si fërkim për qafën.
 4. Grini imët 100 gramë rrikë, shtoni vodka dhe një lugë çaji glicerinë. Lyejeni qafën me pomadë për 7 ditë.
 5. Për të bërë një pomadë ngrohëse, përzieni yndyrën e derrit dhe një lugë gjelle kone hop.

Trajtim mjekësor

Parimet e përgjithshme të trajtimit të osteokondrozës së qafës së mitrës me ilaçe janë marrja e medikamenteve të mëposhtme:

 • barna anti-inflamatore që lehtësojnë dhimbjen (injeksione, tableta, xhel dhe pomada);
 • relaksuesit e muskujve (relaksojnë muskujt, eliminojnë dëmtimin e rrënjëve);
 • kondroprotektorë (përmirësojnë dhe rivendosin indin e kërcit);
 • vitamina B (rivendos strukturën e fibrave nervore);
 • agjentët vaskularë (zgjerojnë enët e gjakut dhe përmirësojnë qarkullimin e gjakut);
 • barna nootropike (lejojnë neurocitet të "mbijetojnë" urinë e oksigjenit).

Karakteristikat e trajtimit të pasojave të osteokondrozës së qafës së mitrës

Presioni

Nëse hipertensioni manifestohet në sfondin e osteokondrozës, atëherë trajtimi ka për qëllim eliminimin e shkakut të sëmundjes. Falë terapisë komplekse, ju mund të shpëtoni nga ënjtja, vazospazma dhe të normalizoni presionin e gjakut. Është zhvilluar një skemë e veçantë:

 • barna anti-inflamatore jo-steroide ose kortikosteroide (për dhimbje të forta);
 • kondroprotektorë;
 • vazodilatatorë;
 • masazh;
 • fizioterapi;
 • Terapi ushtrimesh, kinesiterapi.

Shkelja e qarkullimit cerebral

Nëse nuk e trajtoni aksidentin cerebrovaskular në kohën e duhur, atëherë mund të prisni pasojat e mëposhtme:

 • sëmundjet e sistemit kardiovaskular;
 • sulme paniku;
 • rritje e presionit intrakranial;
 • sulme ishemike kalimtare;
 • ulje e funksioneve intelektualo-mnestike.
marramendje me osteokondrozë të qafës së mitrës

Për trajtim, përshkruhen terapi medikamentoze, fizioterapi, terapi manuale.

sindromi i arteries vertebrale

 1. Para së gjithash, pacientit i përshkruhen ilaçe anti-inflamatore që mund të lehtësojnë ënjtjen.
 2. Ilaçet përdoren shpesh për të përmirësuar qarkullimin e gjakut.
 3. Për të rivendosur metabolizmin e neuroneve, merren ilaçe nootropike.
 4. Analgjezikët merren për të relaksuar muskujt.
 5. Ju duhet të mbështetni rregullisht ushqimin e qelizave me vitaminë B.

Zhurmë në kokën time

Faktorët e mëposhtëm ndikojnë në shfaqjen e zhurmës në kokë:

 • çrregullime kronike të qarkullimit të gjakut në tru;
 • pirja e duhanit, alkooli;
 • abuzimi i pijeve me kafeinë;
 • infeksione në trup, lëndime traumatike të trurit;
 • diabeti;
 • patologjitë kardiake dhe renale.
diabeti mellitus me osteokondrozë të qafës së mitrës

Në çdo rast rekomandohet t'i nënshtrohet një ekzaminimi, mbase këto janë shenja sëmundjesh që nuk lidhen me patologjinë e shtyllës kurrizore (lëndim i kokës, distoni vegjetative-vaskulare, hipertension, inflamacion i veshit, punë e tepërt, lodhje, aterosklerozë. ).

Marramendje me osteokondrozë të shtyllës së qafës së mitrës, të përzier

Simptoma të ngjashme shfaqen si në mëngjes ashtu edhe në mbrëmje. Ato ndahen në tre lloje:

 • sindromi vestibular-stem;
 • migrenë cervikale;
 • sindromi diencefalik.

Për të paralajmëruar veten kundër manifestimeve të pakëndshme të sëmundjes, është e nevojshme të trajtoni osteokondrozën e rajonit të qafës së mitrës:

 • kryerja e ushtrimeve të fizioterapisë;
 • Ushqim i shendetshem;
 • mos e mbingarkoni shtyllën kurrizore;
 • ventiloni dhomën;
 • nëse pini duhan - hiqni dorë;
 • mos e teproni.

Duhet mbajtur mend se sado efektiv të jetë trajtimi në shtëpi, mos i neglizhoni rekomandimet e përshkruara nga mjeku, si dhe injoroni ushtrimet e fizioterapisë. Të gjitha procedurat në kompleks do të ndihmojnë për të kapërcyer sëmundjen, për të shmangur komplikimet dhe rikthimet. Ji i shendetdhem!