6 metoda pune për trajtimin e osteokondrozës, cilat mund të jenë ndërlikimet e rrezikshme?

konsultimi me një mjek për trajtimin e osteokondrozës

Çfarë është osteokondroza dhe si ta trajtojmë është një çështje aktuale për shkak të rritjes së numrit të pacientëve të diagnostikuar me të. Statistikat tregojnë se osteokondroza e shpinës shpesh shfaqet tek të rinjtë nën moshën tridhjetë vjeç. Në përgjithësi, sëmundja diagnostikohet në tetëdhjetë për qind të popullsisë së botës. Është shumë e rëndësishme të dini se si trajtohet osteokondroza, si mund të jetë e rrezikshme?

Çfarë është osteokondroza

Hapi i parë është të kuptoni se çfarë është osteokondroza? Ky është një fenomen distrofik që prek disqet midis rruazave, si dhe indet e tjera të shtyllës kurrizore. Në këtë rast, pacienti bëhet edematoz dhe ndjen dhimbje në shpinë.

Gjatë diagnostikimit të osteokondrozës, ajo ndahet në:

 • qafës së mitrës - ndodh tek të rinjtë e angazhuar në punë të ulur;
 • lumbosakral - shfaqet te njerëzit e ulur të moshës së mesme, të vjetër;
 • e zakonshme - kjo lloj sëmundje mbulon disa, apo edhe të gjitha pjesët e shtyllës kurrizore;
 • gjoksi - lloji më i rrallë i sëmundjes.
dhimbje në shpinë të qafës së mitrës me osteokondrozë

Diagnoza e osteokondrozës kërkon trajtim të menjëhershëm. Nëse sëmundja arrin një stad të avancuar, mund të shfaqen komplikime serioze, të cilat ndonjëherë çojnë në paaftësi.

Shkaqet e osteokondrozës

Funksionimi i të gjitha pjesëve të shtyllës kurrizore kërkon një mënyrë jetese të lëvizshme. Në këtë rast, ngarkesat duhet të jenë të moderuara, përndryshe shfaqet një mbitension i rrezikshëm.

obeziteti si shkaktar i osteokondrozës

Shkaqet kryesore të osteokondrozës:

 1. Prania e defekteve të shtyllës kurrizore që nga lindja ose lëndimeve të fituara;
 2. tendenca trashëgimore;
 3. Mbipeshë, metabolizëm i dëmtuar;
 4. Sëmundjet infektive;
 5. proceset e plakjes në trup;
 6. Ngarkesa e tepërt në shtyllën kurrizore, kur një person merret me sport ose ushtrime të rënda fizike, është një nga arsyet kryesore pse një person përballet me një sëmundje;
 7. Qëndrimi i gabuar;
 8. Kimikatet e dëmshme për trupin;
 9. këmbë të sheshta;
 10. Dridhjet e rregullta (për shembull, nëse një person punon si shofer kamioni ose drejton makineri bujqësore).

Ka disa faktorë që rrisin rrezikun e zhvillimit të sëmundjes:

 • dietë e pabalancuar që provokon obezitet;
 • mungesa e aktivitetit motorik;
 • punë sedentare;
 • duke qenë në situata stresuese;
 • abuzimi me duhanin;
 • stresi i tepërt në trup gjatë sportit;
 • problemet e qëndrimit;
 • veshur këpucë të pakëndshme.

Simptomat

Simptomat e osteokondrozës janë aq të gjera sa mund të sinjalizojnë praninë e një sëmundjeje në pothuajse çdo pjesë të trupit. Duke u përpjekur të kryejë një vetë-diagnozë, një person gabimisht lidh simptomat e kondrozës me sëmundje të tjera, dhe për këtë arsye trajtohet pa dobi. Kjo vetëm mund të përkeqësojë pamjen e sëmundjes, prandaj, kur shfaqen shenja të sëmundjes, është e nevojshme të merrni këshilla nga specialistë dhe të kryeni terapinë e duhur.

mpirje e duarve me osteokondrozë

Me osteokondrozë, dhimbje dhe parehati në shpinë shfaqen periodikisht. Këto simptoma nuk duhet të injorohen. Ne duhet të përpiqemi të gjejmë shkakun e tyre rrënjësor. Ndoshta ato janë shfaqur pas ngritjes së peshave, lëvizjeve të papritura, rënies etj.

Kur shfaqet osteokondroza, mund të jenë shenja edhe mpirja e ekstremiteteve. Dhimbja shpesh rrezaton në krahun ose këmbën e majtë. Përveç kësaj, mund të ketë dhimbje në rajonin e zemrës, shpinës, brinjëve. Është shumë e rëndësishme të kuptohet se si ndryshojnë këto ndjesi në varësi të sjelljes së pacientit. Nëse një person ishte në një pozicion ulur për një kohë të gjatë, pas së cilës këmbët u mpiheshin, siklet u shfaq në rajonin e mesit dhe pas një ngrohjeje ose lëvizjeje të lehtë, dhimbja zhdukej - kjo është një nga shenjat se si osteokondroza e shtyllës lumbare manifestohet.

Kur shfaqen dhimbjet e para në pjesën e poshtme të shpinës apo shtyllës kurrizore, këto simptoma nuk duhen anashkaluar.

Simptomat e osteokondrozës në fazën fillestare mund të jenë të dobëta dhe madje të mos shfaqen fare, ndërsa gradualisht do të zhvillohen dhe do të çojnë në degjenerim të disqeve ndërvertebrale. Diagnoza e sëmundjes në fazën fillestare do t'ju lejojë ta kuroni shpejt atë.

Metodat e Trajtimit

Pyetja mbetet gjithmonë e rëndësishme: Si të merreni me osteokondrozën? Hapi i parë në trajtimin e osteokondrozës është diagnoza. Mjeku ekzaminon pacientin, kryen një anamnezë, pas së cilës përshkruhen studimet e nevojshme gjithëpërfshirëse. Pas bërjes së një diagnoze të saktë, mjeku që merr pjesë përcakton trajtimin më efektiv.

Mjekësia moderne lejon trajtimin mjekësor, kirurgjik, fizioterapi të sëmundjes. Regjimi i trajtimit përfshin gjithashtu terapi ushtrimore dhe ushqimin e duhur. Me osteokondrozën, rekomandohet pushimi në shtrat për pacientët. Kjo ndihmon në uljen e ngarkesës në shpinë.

Terapia mjekësore

Për të përcaktuar se si të kuroni osteokondrozën me ilaçe, duhet të diagnostikoni llojin e sëmundjes. Megjithatë, terapia ka dallime të vogla, sepse origjina e sëmundjes mund të ketë një shkak rrënjësor. Kur përcaktojnë se si të trajtojnë kondrozën, specialistët përdorin një kompleks ilaçesh të klasifikuara sipas llojit të efektit të tyre në trup:

 1. Për të eliminuar dhimbjen akute, mjetet me efekt analgjezik ndihmojnë;
 2. Ilaçet anti-inflamatore jo-steroide kontribuojnë në heqjen e ënjtjes, proceseve inflamatore në zonën e prekur;
 3. kapsula për trajtimin e osteokondrozës
 4. Relaksuesit e muskujve lehtësojnë spazmën e muskujve;
 5. Kur nuk ka rezultat pas terapisë me mjetet e mësipërme, hormonet glukokortikoidale përdoren për osteokondrozën;
 6. Kondroprotektorët ndihmojnë në përmirësimin e ushqyerjes së disqeve ndërvertebrale;
 7. Ilaçet që nxisin aktivizimin e mikroqarkullimit kontribuojnë në përshpejtimin e metabolizmit;
 8. Për të rritur imunitetin në trajtimin e kondrozës, marrja e një kompleksi vitaminash dhe mineralesh ndihmon.

Fizioterapi

Nëse një pacient ka osteokondrozë të shtyllës kurrizore, trajtimi përfshin ushtrime fizioterapie. Mund ta bëni edhe për parandalim. Ushtrimet nxisin qarkullimin aktiv të gjakut, forcojnë muskujt, heqin kufizimin e aktivitetit motorik të rruazave dhe rivendosin lidhjet neuromuskulare. Pas ekzaminimit të pacientit, specialistët zhvillojnë një grup ushtrimesh që do të ndihmojnë në heqjen e shkakut rrënjësor të sëmundjes dhe konsolidimin e rezultatit.

Fizioterapi

Ekzistojnë lloje të tilla të fizioterapisë që përdoren për trajtimin e osteokondrozës së shtyllës kurrizore:

fizioterapi për osteokondrozën
 • Elektroterapia - kryerja e ekspozimit lokal ndaj një fushe elektrike në indet e shtyllës kurrizore, për të stimuluar rrjedhjen e gjakut;
 • Magnetoterapia është një terapi e bazuar në ekspozimin ndaj një fushe magnetike me një frekuencë konstante. Veprimi kryhet në nivelin e qelizave, kështu që rezultati nuk shfaqet menjëherë;
 • Terapia me laser është aktivizimi i proceseve biologjike në indet e sistemit nervor, me qëllim që të ndikojë në fokusin e inflamacionit. Procedura ka një efekt anti-inflamator, analgjezik, shërues të plagëve;
 • Terapia me valë shoku - ndikim në zonën problematike të shtyllës kurrizore me ndihmën e një valë akustike. Përmirëson mikroqarkullimin e gjakut dhe proceset metabolike në inde, gjë që ju lejon të hiqni ënjtjen dhe të zvogëloni dhimbjen;
 • Terapia me detensor - tërheqja e shtyllës kurrizore nga pesha e pacientit. Procedura ndihmon në eliminimin e shkakut rrënjësor të dhimbjes;
 • Balneoterapia është një procedurë që përfshin përdorimin e ujit mineral për të eliminuar dhimbjen në shpinë dhe për të përmirësuar mikroqarkullimin në inde. Këto mund të jenë banja terapeutike, dushe, not në pishinë, si dhe aplikime balte në zonën e problemit;
 • Teknika e dridhjeve - kryhet duke përdorur masazhues vibrimi me shirit. Një terapi e tillë është e ndaluar nëse sëmundja është në një fazë akute.

Terapia manuale

Mënyra e trajtimit të osteokondrozës së shpinës me ndihmën e terapisë manuale përcaktohet në bazë të llojit të shkeljes së funksioneve të saj. Është e rrezikshme të kryhet një trajtim i tillë nëse diagnoza nuk konfirmohet zyrtarisht pas një radiografie.

Terapia manuale përdoret për osteokondrozën e qafës së mitrës, nëse nuk ka kundërindikacione. Trajtimi ndihmon në përmirësimin e gjendjes së sistemit skeletor dhe indeve të buta, duke eliminuar dhimbjen, tringëllimë në veshët, si dhe rivendosjen e formës dhe elasticitetit të shtyllës kurrizore. Teknika manuale kontribuon në eliminimin efektiv të spazmës së muskujve, por nuk mund të përdoret nëse sëmundja shfaqet në një fazë akute.

Masazh për osteokondrozën

Masazhi në trajtimin e osteokondrozës së shpinës ka ndikim në zhvillimin e ndryshimeve patologjike në shtyllën kurrizore.

Një kurs masazhi i kryer mirë kontribuon në:

 • lehtësimin e spazmës së muskujve;
 • aktivizimi i rrjedhjes së gjakut në shpinë;
 • përmirësimi i kullimit limfatik nga indet kurrizore, për shkak të të cilit ënjtja dhe inflamacioni zhduken;
 • forca kthehet në muskujt që janë atrofizuar për shkak të kondrozës kronike;
 • forcimi i kornizës së muskujve, i cili parandalon zhvendosjen e ardhshme të disqeve vertebrale;
 • përmirëson gjendjen e përgjithshme të personit.
masazh për osteokondrozën

Nëse kompleksi i masazhit kryhet sa më shpejt që të jetë e mundur, atëherë në trajtimin e sëmundjes, dhimbja dhe kufizimi i lëvizshmërisë zhduken plotësisht. Kur sëmundja është në fazën akute, procedurat kryhen me kujdes për të mos shkaktuar dëme të pariparueshme.

Kirurgjia

Gjatë trajtimit kirurgjik të osteokondrozës, mund të përdoren operacionet e mëposhtme:

 • Diskektomia - heqja e një disku problematik intervertebral dhe formimi i një bashkimi fiks (lidhja e dy rruazave) ose mbështetëse (zëvendësimi i diskut me një implant nikel-titan);
 • Stabilizimi dinamik i shtyllës kurrizore. Ky është një operacion në të cilin një implant silikoni futet midis proceseve spinoze të rruazave. Rruazat shpërndahen, duke zvogëluar kështu ngarkesën në diskun problematik intervertebral;
 • Avullimi me lazer i bërthamës së diskut. Duke përdorur një kateter, një udhëzues drite futet në diskun ndërvertebral, pas së cilës thelbi i diskut avullohet me lazer, duke zvogëluar vëllimin e tij dhe duke siguruar tërheqjen e hernies.

Operacionet kirurgjikale të përdorura në trajtimin e osteokondrozës po zhvillohen dhe përmirësohen çdo ditë. Megjithatë, terapia konservative është e preferuar.

Mjetet juridike popullore

Mjetet juridike popullore për osteokondrozën

Ka një numër të madh mënyrash për të trajtuar osteokondrozën e shtyllës kurrizore me metoda popullore. Avantazhi i përdorimit të fërkimit, kompresave dhe banjove me bimë është efektiviteti i tyre. Duke përdorur mjete juridike popullore, trajtimi ndihmon në aktivizimin e rrjedhjes së gjakut në zonën e problemit, duke lehtësuar dhimbjen për disa orë.

Me dhimbje të forta në shpinë, mund të përgatisni një fërkim me alkool mjekësor (300 ml), jod (10 ml), vaj kamfuri (10 ml) dhe analgin (10 tableta). Të gjithë përbërësit e lëngshëm janë të përzier, pas së cilës analgin shpërndahet në to. Përzierja që rezulton fërkohet në vendin e lënduar.

Një kompresë me patate dhe mjaltë është shumë e popullarizuar në trajtimin e osteokondrozës. Komponentët përzihen në përmasa të barabarta, pas së cilës përmbajtja vendoset në inde dhe aplikohet në vendin e lënduar për dy orë.

Dozat e marrjes së ndonjë ilaçi ose ilaçi duhet të përshkruhen nga mjeku juaj.

Terapia e sëmundjes mund të kryhet me ndihmën e zierjeve dhe banjove shëruese bimore. Mos prisni rezultate të shpejta nga procedura të tilla. Ato duhet të kryhen në një kurs për të arritur efektin e dëshiruar dhe afatgjatë.

Komplikimet

Nëse trajtimi i osteokondrozës nuk fillon në kohë, mund të shfaqen komplikime serioze. Osteokondroza e qafës së mitrës është e rrezikshme sepse është e ndërlidhur ngushtë me enët e trurit nëpër të cilat rrjedh gjaku.

Nëse sëmundja arrin një fazë të avancuar, mund të shfaqen sa vijon:

 • sëmundje tiroide;
 • distoni vegjetovaskulare;
 • goditje në tru;
 • periartroza e rajonit humeroskapular;
 • epikondilit;
 • marramendje të shpeshta.

Nëse një person vuan nga osteokondroza torakale, mund të fillojë nevralgjia ndër brinjëve, në të cilën dhimbja rrezaton në rajonin e zemrës dhe provokon probleme me frymëmarrjen.

Komplikimet e sëmundjes janë:

 • patologjitë e sistemit kardiovaskular;
 • funksioni i dëmtuar i mushkërive, astma dhe bronkiti kronik;
 • sëmundjet e traktit gastrointestinal, veshkave.

Osteokondroza e mesit është e rrezikshme për shkak të proceseve të mundshme inflamatore në organet e legenit. Ky fenomen shkakton dhimbje akute, duke e tërhequr një person në shtrat.

Gjithashtu, komplikimet e këtij lloji të kondrozës mund të jenë:

 • sëmundjet e sistemit të tretjes;
 • patologjia e veshkave;
 • mungesa e ndjeshmërisë ose paraliza e ekstremiteteve të poshtme;
 • patologjitë e organeve gjenitourinar (impotenca tek meshkujt është veçanërisht e rrezikshme, dhe infertiliteti tek femrat).

Parandalimi

Për të parandaluar që osteokondroza të bëhet kronike, është e nevojshme të kryhet rregullisht parandalimi i saj. Gjëja më e rëndësishme është të mësoni se si të hani siç duhet dhe të angazhoheni rregullisht në zhvillimin fizik të trupit.

Në mëngjes, ju mund të bëni vetë-masazh të zonave problematike të shtyllës kurrizore dhe gjymtyrëve, si dhe të angazhoheni në edukimin fizik terapeutik. Nëse një person është në një pozicion ulur shumicën e kohës, është e nevojshme që periodikisht të lihen mënjanë pesë minuta për t'u ngrohur.

Për parandalimin e kondrozës, mësimet e notit janë të përshtatshme, veçanërisht në shpinë. Ushqimi duhet të përbëhet nga ushqime të pasura me proteina, të gatuara në avull, të ziera ose të pjekura në furrë. Është e domosdoshme të kufizohet sasia e kripës, sheqerit, miellit, produkteve të majave, rrushit, produkteve të forta me kafeinë dhe alkoolit. Lënia e duhanit duhet të jetë e detyrueshme. Ushqimi kryhet 5-7 herë në ditë. Me mungesë të vitaminave dhe mineraleve në trup, është e nevojshme të sigurohet marrja e tyre duke përdorur komplekse të veçanta vitaminash.

Kur shfaqen simptomat e osteokondrozës, nuk duhet të shtyni një vizitë te mjeku dhe të bëni një ekzaminim të plotë. Zbulimi i sëmundjes në një fazë të hershme do t'ju lejojë ta kuroni shpejt dhe në mënyrë efektive. Fazat e avancuara të sëmundjes janë të vështira për t'u trajtuar dhe kërcënojnë shfaqjen e komplikimeve serioze.