Osteokondroza e qafës së mitrës: shenjat, simptomat, trajtimi i patologjisë

Osteokondroza e qafës së mitrës shoqërohet me tension të muskujve, i cili mund të hiqet me masazh

Osteokondroza e qafës së mitrësështë një sëmundje kronike degjenerative që çon në shkatërrimin e disqeve ndërvertebrale me zëvendësimin e tyre të mëvonshëm me indin kockor. Strukturat përreth janë të përfshira në procesin progresiv. Humbja e kërcit thithës të goditjeve shkakton dhimbje jo vetëm për shkak të spondiloartrozës - ekspozimit të sipërfaqes së kyçit, por edhe për shkak të ngjeshjes së rrënjëve nervore të palcës kurrizore. Kjo shkakton zhvillimin e simptomave të sëmundjes. Nëse nuk trajtohet, furnizimi me gjak i trurit është i dëmtuar, fleksibiliteti humbet dhe përçueshmëria nervore në shpinë cervikale përkeqësohet. Patologjia mund të zhvillohet në mënyrë të pavarur ose si pjesë e një dëmtimi të shtyllës kurrizore torakale, lumbare dhe sakrale.

Informacione të përgjithshme rreth osteokondrozës së qafës së mitrës

Disqet ndërvertebrale përbëhen nga një bërthamë e ngjashme me xhel, e cila është e rrethuar nga një unazë e dendur fibroze, e mbuluar me një shtresë indi kërcor sipër. Ato nxisin lëvizshmërinë e shtyllës kurrizore dhe parandalojnë dëmtimin e rruazave, duke kryer një funksion thithës të goditjeve gjatë vrapimit, ecjes dhe kërcimit.

Shumë njerëz besojnë se osteokondroza cervikale e shtyllës kurrizore është më e zakonshme se në pjesët e tjera. Në fakt, simptomat distrofike zhvillohen në kthesat kryesore të shtyllës kurrizore në mënyrë të barabartë në të gjitha pikat e ngarkesës maksimale. Sa më i ulët të jetë departamenti, aq më e madhe është ngarkesa që mban. Megjithatë, osteokondroza cervikale duket të jetë një dukuri më e zakonshme, pasi është më e theksuar për shkak të shkallës së lartë të lëvizshmërisë së qafës, si dhe për shkak të vendndodhjes së veçantë të rrënjëve të palcës kurrizore.

Kohët e fundit, sipas statistikave, vërehet një përtëritje e patologjisë, e cila shfaqet edhe tek adoleshentët, e shoqëruar me kompjuterizimin e studimeve dhe uljen e aktivitetit fizik, si dhe një përkeqësim të cilësisë së të ushqyerit.

Duke marrë parasysh moshën e pacientëve, dallohen dy forma të osteokondrozës së qafës së mitrës: fiziologjike dhe patologjike.

Procesi fiziologjik shoqërohet me plakjen e organizmit nën ndikimin e sistemit endokrin dhe si pasojë e ndryshimeve të menopauzës. Simptomat e sëmundjes lindin për shkak të konsumimit të disqeve ndërvertebrale, metabolizmi në thelbin e tyre është i ndërprerë dhe në unazën fibroze shfaqen çarje. Shkatërrimi i kërcit, zgjatja e disqeve (protrusion, hernie) - një proces i pakthyeshëm shoqërohet me zëvendësim me inde fibroze, shfaqen rritje kockore - osteofite. Patologjia kompensohet me përdorimin e barnave speciale.

Procesi patologjik shoqërohet me ndryshime anormale shkatërruese në trup: imune, distrofike, inflamatore, metabolike. Para së gjithash, indet pranë kërcit janë të përfshirë: depozitat e kripës shfaqen në kocka, rrënjët nervore bëhen të përflakur dhe shfaqet hipertoniteti ose atrofia e muskujve skeletorë. Këto simptoma çojnë në qarkullim të dobët. Me trajtimin në kohë, funksionet e organeve dhe indeve janë restauruar plotësisht.

Fazat e osteokondrozës së qafës së mitrës dhe simptomat e tyre

Ekzistojnë katër faza të patologjisë:

 • Faza 1 - siklet i lehtë në zonën e dhimbshme për shkak të humbjes së stabilitetit në disqet e kërcit dhe tendosjes së muskujve;
 • Faza 2 - dhimbje lokale gjatë lëvizjes së kokës për shkak të shkatërrimit të unazës fibroze, zvogëlimit të distancës midis rruazave, deformimit në disqet ndërvertebrale;
 • Faza 3 - rruazat mbyllen për shkak të shkatërrimit të plotë të indit kërcor të unazës fibroze, mundësinë e një hernie, dhimbje të vazhdueshme gjatë lëvizjeve që provokojnë lodhje, marramendje, vjellje, përqendrim të dëmtuar dhe furnizim me gjak në tru;
 • Faza 4 - qafa është e imobilizuar për shkak të shkrirjes së plotë të rruazave, qarkullimi i gjakut në tru është i dëmtuar dhe kërkohet vazhdimisht mbështetje me ilaçe.

Shkaqet e osteokondrozës së qafës së mitrës

Osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës ndodh në sfondin e një kompleksi faktorësh që përkeqësojnë rrjedhën e patologjisë. Dukuritë distrofike në shpinë cervikale shoqërohen me pozicionin vertikal të skeletit dhe shpërndarjen specifike të ngarkesave statike dhe dinamike, të cilat në masë të madhe varen nga qëndrimi mbizotërues dhe shkalla e zhvillimit të muskujve skeletorë.

Arsyet kryesore:

 • mungesa e lëvizjes: muskujt dobësohen, indet shkatërrohen;
 • qëndrime të pasakta statike dhe kapëse të muskujve;
 • mangësi ose çekuilibër ushqimor;
 • obeziteti, mbipesha, bartja;
 • tension i vazhdueshëm nervor dhe stresi;
 • hipotermia e zonës së qafës;
 • sëmundjet autoimune çojnë në shkatërrimin e indit të kërcit;
 • patologjitë endokrine zvogëlojnë përthithjen e kalciumit, silikonit, fosforit dhe elementëve të tjerë të indit osteokondral;
 • lëndime në qafë;
 • sëmundjet kronike të sistemit muskuloskeletor (skolioza, këmbët e sheshta) kontribuojnë në shpërndarjen e pabarabartë të ngarkesës në shpinë;
 • anomalitë e lindura trashëgimore të shtyllës kurrizore dhe muskujve ngjitur.

Sindromat

Simptomat mund të klasifikohen si sindroma: sindroma e arteries kardiake, vertebrale, radikulare (nervore) dhe vertebrale (me çrregullime të qarkullimit të gjakut).

Sindroma kurrizore:

 1. kërcitje në rajonin e qafës së mitrës kur ktheni ose anoni kokën;
 2. ndërsa sëmundja zhvillohet, shfaqen dhimbje dhe vështirësi në lëvizje;
 3. anomalitë morfologjike në trupin vertebral dhe ndërmjet tyre janë të dukshme në rentgen.

Sindroma kardiake:

 1. gulçim, dobësi;
 2. ndjenja e mungesës së ajrit, pamundësia për të marrë frymë thellë, në raste të rënda zhvillohet gulçim i rëndë;
 3. nga sistemi kardiovaskular: dukuri spontane: dhimbje gjoksi, djegie, anginë.

Sindroma radikulare:

 1. mpirje e gjuhës, gishtave, shpatullave dhe e pasme të kokës;
 2. vështirësi në gëlltitje, ndjenjë e një gungë në fyt, dhimbje, thatësi;
 3. siklet midis teheve të shpatullave;
 4. dhimbje koke në pjesën e pasme të kokës dhe ballit.

Sindroma e arteries vertebrale:

 1. kërcime të paarsyeshme të presionit të gjakut që janë të vështira për t'u korrigjuar me ilaçe;
 2. marramendje, të fikët e papritur e shkaktuar nga vazospazma;
 3. zhurmë ose zhurmë në veshë, një ndjenjë e leshit të pambukut në kokë;
 4. verbëri e përkohshme e njëanshme, zvogëlim i mprehtësisë vizuale, "njolla" ose mjegull para syve;
 5. kur lëviz kokën, sulme periodike të të përzierave;
 6. dhimbje koke në pjesën e pasme të kokës, migrenë;
 7. përgjumje dhe depresion, ulje të kujtesës, performancës dhe përqendrimit.

Këto sindroma duhet të kombinohen me njëra-tjetrën. Mungesa e njërit prej tyre mund të çojë në diagnozë diferenciale me sëmundje të tjera.

Diagnoza e osteokondrozës së qafës së mitrës

Specifikimi i ulët i manifestimeve dhe një shumëllojshmëri e gjerë simptomash e bëjnë të vështirë diagnostikimin. Procesi i ekzaminimit kërkon konsultim me mjekë të specialiteteve të ndryshme: neurolog, kirurg, ortoped, vertebrolog, kardiolog, specialist ORL, terapist, gastroenterolog.

Një ekzaminim fizik kryhet nga një mjek dhe pacienti intervistohet. Barra kryesore qëndron në metodat e kërkimit instrumental dhe laboratorik.

Diagnostifikimi instrumental:

 1. X-ray e shtyllës së qafës së mitrës;
 2. MRI për vizualizimin me cilësi të lartë të ligamenteve, muskujve, kockave, gjendjes së disqeve ndërvertebrale, pranisë së osteofiteve, deformimeve, dëmtimit të rrënjëve nervore dhe enëve të gjakut; vlerësoni gjendjen e indeve;
 3. skanimi dupleks i arterieve të kokës dhe qafës ju lejon të vlerësoni rrjedhën e gjakut dhe të identifikoni vazokonstriksionin;
 4. Ekografia tregon gjendjen dinamike të indeve të buta;
 5. Dopplerografia e enëve të gjakut do të ndihmojë në vlerësimin e hemodinamikës dhe shkallës së dëmtimit të arteries vertebrale;
 6. Mielografia e kontrastit do të ndihmojë nëse ekziston dyshimi për procese nervore të shtrënguara;
 7. Në diagnostikimin e sindromës kardiake përdoret EKG dhe ekokardiografia e zemrës.

Si të trajtoni osteokondrozën e qafës së mitrës

Duke marrë parasysh fazën e sëmundjes - akute, kronike, shkallën e dëmtimit dhe shkaqet e zhvillimit të patologjisë, formohet një grup masash terapeutike: trajtim konservativ, ndërhyrje kirurgjikale ose një qasje e përzier.

Ndikimi konservativ

Ai përfaqëson një restaurim gradual të dëmtimit në sfondin e trajtimit simptomatik, i cili përbëhet nga terapi medikamentoze, fizioterapi, terapi ushtrimore dhe masazh.

Trajtimi medikamentoz

qëllimi parësor– lehtëson dhimbjen dhe marramendjen, rivendos funksionimin normal të rrënjëve nervore dhe gjithashtu ngadalëson shkatërrimin e indit të kërcit. Në varësi të situatës, janë të përshkruara:

 • qetësues - xhel dhe pomada lokale, në raste të rënda, qetësues për të përmirësuar gjumin dhe për të zvogëluar përbërësin emocional të dhimbjes - në formën e tabletave;
 • droga anti-inflamatore - NSAID dhe, nëse është e nevojshme, një kurs i shkurtër i kortikosteroideve;
 • dekongestantë për rrënjët nervore të shtypura;
 • ilaçe për të përmirësuar mikroqarkullimin e gjakut;
 • kondroprotektorë - për të mbrojtur dhe rivendosur indet e kërcit;
 • relaksues të muskujve - për të eliminuar spazmat dhe tensionin e muskujve, për të zvogëluar dhimbjen dhe për të përmirësuar qarkullimin e gjakut;
 • Vitaminat B në formën e injeksioneve ose tabletave për të ushqyer, përmirësimin e transmetimit të impulsit nervor dhe mirëmbajtjen e indeve.

Me zhdukjen e simptomave akute, shtohen metodat e fizioterapisë, ushtrimet e terapisë ushtrimore nën mbikëqyrjen e një instruktori dhe zhvillimi i një kompleksi masazhi. Trajtimi pa ilaçe ndihmon në reduktimin e simptomave dhe zvogëlon shpeshtësinë dhe ashpërsinë e acarimeve:

 • përmirëson furnizimin me gjak në zonën e prekur, metabolizmin dhe proceset e rigjenerimit;
 • rrit efektin e barnave;
 • ndihmon në forcimin e kornizës së muskujve dhe stabilizimin e shtyllës kurrizore;
 • zvogëlon ngarkesën në disqet kurrizore;
 • eliminon spazmat dhe bllokimet e muskujve.

Ushtrime terapeutike për të përmirësuar ushqimin e kërcit dhe indit kockor duke rivendosur furnizimin me gjak në zonën e dëmtuar. Të gjitha veprimet duhet të kryhen pas konsultimit me një mjek.

Teknika ju lejon të forconi muskujt e atrofizuar të qafës dhe të stabilizoni pozicionin e shtyllës kurrizore. Sekuenca e ushtrimeve:

 • Vendoseni pëllëmbën e dorës së djathtë në anën e kokës dhe shtypni për 10 sekonda, duke tendosur njëkohësisht muskujt e qafës për rezistencë, duke e mbajtur kokën pa lëvizje.
 • Uleni dorën dhe relaksoni muskujt e qafës sa më shumë që të jetë e mundur për 20 sekonda.
 • Përsëriteni ushtrimin me dorën e majtë.
 • Vendosni pëllëmbët e të dy duarve në ballë dhe shtypni për 10 sekonda, sikur të përpiqeni të anoni kokën mbrapa, duke tensionuar njëkohësisht muskujt e qafës për rezistencë. Koka është e palëvizshme.
 • Ulini krahët, duke relaksuar muskujt sa më shumë që të jetë e mundur.
 • Vendosini të dyja pëllëmbët mbi pjesën e pasme të kokës, ushtroni presion në qafë, duke u përpjekur të anoni kokën përpara, por ajo duhet të jetë e palëvizshme.
 • Ulni krahët, relaksoni muskujt. Përsëritni këto ushtrime 4 deri në 10 herë.
 • Për të rivendosur lëvizshmërinë e shtyllës kurrizore të qafës së mitrës, është mirë të merreni me not dhe gjimnastikë në ujë.

Masazhi redukton intensitetin e reaksioneve duke hequr tensionin e muskujve gjatë punës statike. Rregullat për kryerjen e masazhit vetë:

 • zona e ndikimit - pjesa e pasme e kokës, mbrapa dhe anët e qafës;
 • masazhoni me majat e gishtave ndërsa jeni ulur;
 • lëvizjet kryhen pa probleme në drejtim nga shtylla kurrizore;
 • mos shtypni në zonat e përflakur.

Procedurat e fizioterapisë janë tipike si për trajtimin spitalor ashtu edhe për rehabilitimin në sanatorium-resort:

 • elektroforezë dhe fonoforezë – ngroh zonën e dhimbshme, përmirëson mikroqarkullimin dhe përdoret për depërtimin e thellë të barnave lokale;
 • terapi magnetike;
 • amplipuls;
 • terapi me lazer;
 • akupunkturë;
 • terapi manuale.

Ndërhyrja kirurgjikaleindikuar për komplikimet e sëmundjes kur metodat e barnave janë joefektive, për shembull, me nxjerrje, bllokim të palcës kurrizore dhe sindroma të dhimbjes së vështirë.

Aktualisht, përdoren disa operacione kirurgjikale - endoskopike ose transfacet:

 • mikrodiskektomia - heqja e një hernie diskale ndërvertebrale;
 • laminektomia - heqja e proceseve spinoze ose harkut vertebral;
 • nukleoplastikë - heqja e një pjese të bërthamës së diskut për të eliminuar një hernie.

Është e rëndësishme të mbani mend se vetëm një mjek mund të vendosë se si të trajtojë osteokondrozën e shpinës së qafës së mitrës. Regjimi përpilohet individualisht, duke marrë parasysh fazën e sëmundjes, patologjitë shoqëruese dhe karakteristikat individuale të trupit të pacientit.

Komplikimet dhe pasojat e mundshme

Osteokondroza ndonjëherë shkakton ndërprerje të funksionimit të strukturave të tilla si nervat dhe enët e gjakut; pa trajtimin e këtyre sëmundjeve, ndodhin ndërlikimet e mëposhtme më të zakonshme të osteokondrozës së qafës së mitrës:

 • goditje ishemike;
 • dystonia vegjetative-vaskulare;
 • hipertensioni;
 • uria e oksigjenit e strukturave të trurit;
 • degjenerimi i retinës okulare me humbje ose ulje të mprehtësisë vizuale;
 • mosfunksionimi i gjëndrës tiroide;
 • mosfunksionim i ezofagut dhe trakesë - vështirësi në gëlltitje dhe spazma të frymëmarrjes;
 • sindromi i dhimbjes së pazgjidhshme në kokë, qafë, gjoks, gjymtyrë të sipërme;
 • ngërçe dhe mpirje të fytyrës, humbje e ndjeshmërisë ose funksionit motorik të duarve;
 • prishja e sistemit hipotalamo-hipofizë, që sjell një ndërprerje të të gjitha aktiviteteve hormonale të trupit.

Për më tepër, dëmtimi i disqeve dhe nyjeve ndërvertebrale çon në kufizime të konsiderueshme të lëvizshmërisë së qafës.

Pse është e rrezikshme osteokondroza e qafës së mitrës?

Zona e qafës është ajo ku përqendrohet gërshetimi i enëve të gjakut, proceseve nervore dhe strukturave skeletore dinamike. Në mungesë të trajtimit, vërehen ndryshime serioze patologjike:

 • dobësimi i unazës fibroze çon në dislokime dhe subluksacione në zonën vertebrale;
 • prania e osteofiteve dhe spazmave të muskujve provokon shtrëngimin e rrënjëve nervore dhe enëve të gjakut dhe formon sindromën e kompresimit;
 • shkatërrimi i disqeve të kërcit çon në konvergjencë të rruazave dhe hernieve ndërvertebrale me shtrëngim të indit nervor.

Masat parandaluese për osteokondrozën e qafës së mitrës

Trajtimi më efektiv është parandalimi i sëmundjeve. Parandalimi do të ndihmojë në ngadalësimin e ndryshimeve ekzistuese në osteokondrozën e qafës së mitrës. Mjafton të ndiqni disa rekomandime:

 1. korrigjoni qëndrimin tuaj;
 2. krijoni një vend pune të rehatshëm;
 3. gjatë punës së ulur, bëni pushime të rregullta dhe shtrihuni;
 4. përfshini në dietën tuaj ushqime të pasura me kalcium, magnez, fosfor, silikon - peshk, arra, fara, bishtajore, produkte qumështi, perime të freskëta, fruta; kufizoni konsumin e kripës, ëmbëlsirave, miellit dhe ushqimeve pikante;
 5. për gjumë dhe pushim, përdorni një dyshek dhe jastëk ortopedik;
 6. udhëheqni një mënyrë jetese aktive, duke shmangur pasivitetin fizik;
 7. angazhohuni në sporte pa forcë, noti është i preferueshëm, sepse uji lehtëson shtyllën kurrizore dhe lëvizjet aktive kontribuojnë në formimin e kornizës muskulore.