Cilat janë simptomat për të njohur osteokondrozën e shpinës së qafës së mitrës tek gratë

Osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës është më e zakonshme në gjysmën e bukur të njerëzimit. Një përkeqësim i sëmundjes ndodh gjatë menopauzës, kur trupi dobësohet dhe pëson ndryshime hormonale. Diagnoza ndërlikohet nga simptoma të ngjashme që janë karakteristike për sëmundjet e tjera. Simptomat e osteokondrozës së qafës së mitrës tek gratë janë më të theksuara sesa tek burrat dhe shpesh shoqërohen nga një gjendje e paekuilibruar psikoemocionale.

osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës në një grua shkakton dhimbje në qafë

Simptomat e sëmundjes

Qafa është zona më e prekshme për shkak të strukturës anatomike të arterieve dhe enëve të gjakut që ushqejnë trurin. Shenjat (simptomat) e osteokondrozës së shpinës së qafës së mitrës tek gratë fillojnë të shfaqen në fazën 2 të sëmundjes, kur ka një ndryshim në disqet ndërvertebrore, hollimin e tyre, provokimin e fërkimit të rruazave, shtypjen e arterieve dhe rrënjëve nervore. Kjo çon në përçarje të qarkullimit normal të gjakut në tru dhe shkakton dhimbje koke, marrje mendsh, neurozë.

dhimbje qafe në një grua me osteokondrozë të qafës së mitrës

Si dhemb koka me osteokondrozë cervikale? Simptomat mund të ndryshojnë dhe nuk shfaqen rregullisht. Përkeqësimet fillojnë gjatë ciklit menstrual, ngarkesa e përgjithshme në trup, ndryshimet në nivelet hormonale.

Pacientët ankohen për kushtet e mëposhtme:

 • dhembje në gjysmën e kokës dhe qafës që ndodh pas gjumit;
 • ndjenja shtypëse në rajonin okupital, duke mbuluar gradualisht të gjithë kafkën;
 • dhimbje pulsuese në tempuj;
 • djegia e dhimbjes në pjesën okupitale dhe parietale, pas një lumbago në qafë.

Osteokondroza e qafës së mitrës nuk është e kufizuar në këto simptoma. Inflamacioni i indit muskulor ngjitur shkakton parehati dhe ndjesi djegieje në qafë. Muskujt e lëmuar përpiqen të mbajnë rruazat në një gjendje fiziologjike dhe të përjetojnë tension të vazhdueshëm. Me kalimin e kohës, muskujt "lodhen", ka ngurtësi dhe ngurtësi të qafës.

dhembje në gjysmën e kokës dhe qafës, një nga simptomat e osteokondrozës së qafës së mitrës

Shenjat e osteokondrozës shfaqen në varësi të përfundimeve nervore dhe enëve të kompresuara dhe shprehen nga simptomat e mëposhtme:

 • mbingarkesë veshi;
 • mpirje në qafë;
 • spazma e brezit të shpatullave;
 • përtyp kur rrotullohet koka;
 • ndjenja e një gungë në fyt;
 • shikimi i zvogëluar;
 • zhurma në kokë;
 • presion i rritur i gjakut;
 • ulur performancën dhe përqendrimin e vëmendjes;
 • ndjeshmëria e zvogëluar e gjymtyrëve dhe mpirja e tyre.
zhurma në kokën e një gruaje është një nga shenjat e osteokondrozës së qafës së mitrës

Shpesh gratë ankohen për marrje mendsh me osteokondrozë të qafës së mitrës. Kjo e bën të vështirë kryerjen e punës më të thjeshtë që lidhet me aftësitë motorike të imëta. Kur nervi frenik është irrituar, sistemi i frymëmarrjes keqfunksionon dhe ka një ndjenjë të mungesës së ajrit. Nëse gjenden simptoma, është e nevojshme të kryhet një ekzaminim dhe trajtim i duhur.

Shkaqet e sëmundjes

Zhvillimi i osteokondrozës është më i zakonshëm tek gratë pas menopauzës. Arsyeja është dështimi hormonal dhe një dobësim i gjendjes së përgjithshme të trupit. Kohët e fundit, sëmundja është bërë shumë më e re.

grua me osteokondrozë të qafës së mitrës në emërimin e mjekut

Shkaqet kryesore të osteokondrozës së qafës së mitrës në gratë nën 40 vjeç:

 • hipodinamia;
 • mungesa e aktivitetit fizik;
 • dëmtimi i shtyllës kurrizore;
 • sëmundjet infektive;
 • hipotermi;
 • mbipesha;
 • ngarkesa në shpinë gjatë periudhës së lindjes së një fëmije;
 • sëmundjet autoimune.
mbipesha, shkaku i osteokondrozës së qafës së mitrës tek gratë nën 40 vjeç

Në rrezik janë gratë që i nënshtrohen trajtimit me ilaçe hormonale, duke përjetuar stres të vazhdueshëm, abuzim të cigareve dhe alkoolit.

Në një shënim. Një sasi e pamjaftueshme e ujit të pijshëm të pastër (pa konservantë dhe ngjyra) çon në çrregullime metabolike, të cilat ndikojnë negativisht në disqet ndërvertebrore.

Ekzaminimi dhe trajtimi

Si diagnostikohet osteokondroza e qafës së mitrës tek gratë? Mjeku mbledh të dhëna për pamjen klinike të sëmundjes, kryen një ekzaminim dhe përshkruan ekzaminime instrumentale:

 • dopplerografia e enëve cerebrale;
 • Rrezet X të shtyllës kurrizore në dy parashikime;
 • imazhe të rezonancës magnetike dhe të llogaritur;
 • elektrokardiogramë, për të përjashtuar patologjitë vaskulare.

Pas analizimit të rezultateve të hulumtimit, mjeku zgjedh trajtimin e duhur që synon eleminimin e shtypjes në enët e gjakut dhe mbaresat nervore, duke rivendosur qarkullimin normal të gjakut.

mjeku zgjedh trajtimin e duhur për trajtimin e osteokondrozës së qafës së mitrës tek një grua

Medikamente

Në fazat 1 dhe 2 të sëmundjes, terapia kryhet me metoda konservatore. Terapia komplekse përfshin barna, fizioterapi, masazh, gjimnastikë. Procedurat manuale, akupunktura, hirudoterapia vijnë në ndihmë.

Terapia e ilaçeve:

 • Droga anti-inflamatore - lehtëson ënjtjen e muskujve.
 • Relaksuesit e muskujve - ju lejojnë të relaksoheni muskujt e lëmuar.
 • Droga që mund të përmirësojnë rrjedhën e gjakut dhe të zgjerojnë arteriet e gjakut. Cinnarizine, hollues i gjakut. Hidrokloruri i tolperizonit - zgjeron enët e gjakut, parandalon dhimbjet e kokës në osteokondrozën e shpinës së qafës së mitrës.

Nëse marramendja shqetëson me osteokondrozën e shpinës së qafës së mitrës, përdoren barna që ulin presionin.

trajtimi medikamentoz i osteokondrozës së qafës së mitrës

Kompleksi është i përshkruar: vitaminat e grupit B, të cilat ndihmojnë në forcimin e indeve të kockave dhe përmirësimin e përçimit të impulseve nervore, kondroprotektorëve - ilaçe për rigjenerimin e strukturave kërcore, qetësues për të përmirësuar gjendjen psiko-emocionale.

Nëse lokalizimi i dhimbjes është në zonën e jakës me osteokondrozë të qafës së mitrës tek gratë, përshkruhen analgjezikë, vajra lokale të ngrohjes të bazuara në helmin e bletës. Ata kanë një efekt analgjezik, rrisin qarkullimin e gjakut dhe nxisin vazodilatacionin.

Në një shënim. Lëkura e qafës është shumë e ndjeshme, para se të aplikoni ilaçin, është e nevojshme të kontrolloni reagimin në dore ose në bërryl.

Parandalimi i sëmundjes

Pjesa më e rëndësishme pas rehabilitimit është parandalimi i osteokondrozës së qafës së mitrës tek gratë. Për të shmangur përsëritjet e mëtejshme, duhet t'i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

 1. Organizoni ushqimin e duhur. Eliminoni ushqimet e shpejta, ushqimet me yndyrë dhe të kripura. Hani fruta dhe perime të freskëta çdo ditë.
 2. Pini shumë ujë të pastër.
 3. Flini në një jastëk të ulët (mundësisht ortopedik) në mënyrë që trupi të marrë një pozicion anatomik.
 4. Shkuarja në pishinë, noti zvogëlon ngarkesën në shpinë dhe në të njëjtën kohë forcon korse muskulore.
 5. Ecje me oksigjen shtesë dhe qarkullim të shtuar.
 6. Bëni një stërvitje në mëngjes të shtyllës kurrizore të qafës së mitrës. Disa minuta ushtrime të zgjatjes do t'ju japin një nxitje të energjisë dhe do të mbajnë rruazat tuaja në lëvizje.
 7. Para se të shkoni në shtrat, është e nevojshme të bëni vetë-masazh të zonës së jakës.
noti është parandalimi i osteokondrozës së qafës së mitrës

Gratë mund të rikthejnë hirin, lëvizshmërinë e shtyllës kurrizore dhe të lehtësojnë veten nga depresioni, dhimbja dhe ngurtësia e muskujve. Ju duhet t'i kushtoni vëmendje simptomave alarmante në kohë dhe të merrni trajtim në kohë.