Simptomat dhe trajtimi i osteokondrozës së qafës së mitrës

Osteokondroza është një sëmundje e shtyllës kurrizore, në të cilën një person ka nevojë për një diagnozë dhe trajtim të plotë.

Osteokondroza e qafës së mitrës është një sëmundje degjenerative në të cilën shkatërrohen qelizat e indit lidhës, kërcor midis rruazave të qafës. Për shkak të ekspozimit të zgjatur ndaj sëmundjes, nëse nuk trajtohet, sëmundja do të çojë në paaftësi.

Osteokondroza e qafës së mitrës është një sëmundje e zakonshme. I konsideruar i rëndë, trajtimi shpesh kërkon shtrimin në spital. Simptomat janë të shumëanshme. Diagnoza nuk është e vështirë.

Simptomat

x-ray e shtyllës së qafës së mitrës me osteokondrozë

Osteokondroza e qafës së mitrës ka simptoma të theksuara. Simptomat kryesore:

  • Dhimbje qafe. Dhimbja karakteristike e dhimbjes mund të shqetësojë.
  • Rritja e ngacmueshmërisë nervore, nervozizmi.
  • Pagjumësia.
  • Dobësi, keqtrajtim.
  • Marramendje, e shoqëruar me nauze, të vjella.
  • Kërcimet në presionin e gjakut, ka dobësi, marramendje.
  • Dhimbje koke pa fund.

Simptomat janë të lidhura ngushtë me njëra-tjetrën. Kompleksi i simptomave çekuilibrohet.

Trajtimi i osteokondrozës së qafës së mitrës ndodh nën drejtimin e një mjeku, vetë-mjekimi do të dëmtojë trupin. Qafa është një pjesë e pambrojtur e trupit. Ka shumë arterie, enë gjaku që ushqejnë trurin. Osteokondroza ndërhyn në pasurimin e kokës me oksigjen.

Ndikimi i osteokondrozës

Osteokondroza e qafës së mitrës shkatërron qelizat e indit lidhës, kërcor. Hapësira midis rruazave zvogëlohet, indi bëhet më i hollë. Osteokondroza përfundimisht do të shkaktojë zhvendosjen e rruazave, por dhimbja në qafë do të shfaqet.

Hapësira midis rruazave zvogëlohet, "zvarriteni" njëra mbi tjetrën. Vendndodhja, distanca do të ndryshojë, fibrat nervore të vendosura midis rruazave do të mbërthehen.

Nervat e irrituar prekin qelizat përreth. Nervat e përflakur shkaktojnë spazëm të arterieve që kalojnë aty pranë. Spazma e arterieve bën që ato të ngushtohen. Nëse më herët ena kalonte sasinë e kërkuar të gjakut, tani ajo shtyn gjysmën e vëllimit të kërkuar, më pak.

Koka, truri me spazma të arterieve të qafës përjeton urinë nga oksigjeni, shfaqen dhimbje koke, marramendje. Problemi kryesor i osteokondrozës së qafës është një nerv i shtypur.

Mjekimi

Masazh i qafës për osteokondrozën

Nuk rekomandohet vetë-mjekimi. Kur trajtoni një sëmundje, ia vlen të ndaloni dhimbjen. Jo shumë ilaçe eliminojnë dhimbjen në qafë, kokë: sindroma e dhimbjes mund të jetë e rëndë. Grupet e barnave që lehtësojnë dhimbjen:

  1. Analgjezik, qetësues kundër dhimbjeve. Ka shumë në barnatore. Si pjesë e së cilës ka kodeinë, ato nuk shiten pa recetën e mjekut.
  2. Pomadat e jashtme me efekt analgjezik lehtësojnë dhimbjet e qafës. Disa ilaçe funksionojnë thellë, fuqishëm. Pomadat nuk e lehtësojnë dhimbjen për një kohë të gjatë.
  3. Barnat psikotrope. Kur dhimbja të çmend, mjekët vendosin të përdorin barna psikotrope. Grupi medicinal ka kundërindikacione, efekte anësore, përshkruhet në raste ekstreme. Kur barnat e mësipërme janë të pafuqishme.

Trajtimi i osteokondrozës së qafës së mitrës në shtëpi: fizioterapi, masazh, terapi ushtrimore, dietë. Pa mjekim, trajtimi do të japë dinamikë minimale pozitive. Ilaçet nuk duhet të zgjidhen në mënyrë të pavarur. Rekomandohet kryerja e një grupi ushtrimesh nga ushtrimet e fizioterapisë, vetë-masazhi, disa procedura të sigurta fizioterapie.

Përveç lehtësimit të dhimbjes, vlen të lehtësohet vazospazma në mënyrë që gjaku të pompohet normalisht. Ka vazodilatatorë. Kundërindikimet: shtatzënia, laktacioni. Vlen të sqaroni nuancat e trajtimit me ilaçe me mjekun tuaj.

Trajtime alternative

Parandalimi, trajtimi i osteokondrozës së qafës së mitrës përfshin përdorimin e metodave alternative. Ka të bëjë me metodat e mjekësisë tradicionale: terapi ushtrimore, fizioterapi, masazh. Përdoret akupunktura, e cila kërkon një kiropraktor profesionist.

Vlen të përmendet bimët, përbërësit natyrorë që kanë një efekt të dobishëm në rinovimin e indit lidhës, furnizimin me gjak. Gjilpërat janë një komponent natyral që ndikon në proceset metabolike në qeliza. Qelizat e dëmtuara rigjenerohen. Kafka e Baikal është një bimë që përdoret si tretësirë.

Ushtrimet terapeutike konsiderohen si një shtesë efektive e trajtimit konservativ. Kursi i trajtimit të osteokondrozës së qafës së mitrës me ndihmën e terapisë ushtrimore koordinohet nga një specialist në terapi fizike.

Masazhi, vetë-masazhi rekomandohet për sëmundjet e shtyllës kurrizore. Kur masazhoni qafën, kërkohet një qasje profesionale. Qafa nuk mund të rrudhohet fort, të masazhohet, mund të rrisni dhimbjen, të dëmtoni furnizimin me gjak.

Trajtimi i osteokondrozës së qafës së mitrës në një sanatorium kryhet me ndihmën e fizioterapisë. Fizioterapia është një kompleks metodash, llojesh trajtimi. Shpesh në sanatorium ata ofrojnë një kurs magnetoterapie, elektroforezë. Drita dhe hidroterapia janë të përhapura.

Konviktet ofrojnë terapi me baltë - një metodë efektive pasuron, rinovon lëkurën, ndihmon pak me osteokondrozën. Magnetoterapia - efekti në fokusin e inflamacionit me një fushë magnetike. Lloji i fizioterapisë është i rëndësishëm, nënkupton një efekt në indet e thella, në të cilat fshihet thelbi i procesit inflamator. Elektroforeza - trajtim me rrymë me frekuencë të lartë. Lehtëson dhimbjen menjëherë, jo për shumë kohë. Kursi i trajtimit është 10 seanca. Fizioterapia ka kundërindikacione, efekte anësore, pa u konsultuar me një mjek - një fizioterapist është i domosdoshëm.

Osteokondroza e qafës kërkon një qasje të integruar ndaj trajtimit, terapia e gjithanshme konsiderohet një garantues i dinamikës së menjëhershme pozitive.