Osteokondroza e shtyllës kurrizore lumbare

Osteokondroza e shtyllës kurrizore lumbare është një sëmundje e zakonshme që prek çdo person të dytë të moshës 25-55 vjeç. Shkaku i saj janë ndryshimet degjenerative-distrofike në disqet ndërvertebrale, pllakat fundore, nyjet e faqeve, aparatin ligamentoz të shtyllës kurrizore dhe, në faza të avancuara, kanalin kurrizor dhe palcën kurrizore. Sëmundja përparon, duke prekur indet e buta, enët e gjakut, nervat. Ka dhimbje të lokalizuara në rajonin e mesit, e cila mund të rrezatojë lart ose poshtë. Përkeqësimet pasohen nga periudha faljeje, megjithatë, çdo efekt negativ çon në rifillimin e dhimbjes dhe përkeqësimin e mirëqenies.

Klasifikimi i osteokondrozës së mesit

Me osteokondrozën, mund të vërehet dhimbje me ashpërsi dhe prevalencë të ndryshme.

Tabela nr. 1. Klasifikimi i dhimbjes në osteokondrozën e rajonit sakro-lumbal

Dhimbje

Manifestimet

Lumbago

Dhimbje e mprehtë që shfaqet kur shtrydhni mbaresat nervore. Pacienti ndjen "lumbagon" më të fortë, duke humbur aftësinë për të lëvizur.

Lumbalgjia

Një term kolektiv për shfaqjen e dhimbjes së shpinës. Në këtë rast, shkaqet e dhimbjes mund të jenë me origjinë vertebrale dhe jo vertebrale.

Ishiatik

Dhimbje me intensitet të lartë në pjesën e poshtme të shpinës dhe sakrum, dhimbje, nxehtësi ose ftohtësi në zonën e pjesës së poshtme të shpinës dhe këmbëve. Me lumboischialgia, dhimbja përhapet mbi mollaqe dhe sipërfaqen e pasme të gjymtyrëve deri në zonën e gjurit. Simptomat e pakëndshme lindin për shkak të përhapjes së procesit në zonën e nervit shiatik dhe nervave kurrizore.

radikulopati

Një sindromë nevralgjike mjaft e zakonshme, e cila përfshin një kompleks simptomash dhe ndodh si rezultat i ngjeshjes (ngjeshjes) të rrënjëve kurrizore (rrënjët e nervave kurrizore). Dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës dhe në fund të barkut, ulje ose rritje të tonit të muskujve.

Në zhvillimin e osteokondrozës lumbare, dallohen katër faza (gradë), të cilat përcaktohen nga sekuenca e shfaqjes së çrregullimeve dhe manifestohen me simptoma të caktuara.

Tabela numër 2. Fazat e zhvillimit të osteokondrozës

Diplomat

Shkaqet

Simptomat

Osteokondroza e shtyllës kurrizore lumbare 1 shkallë

Ndryshime të vogla në shtyllën kurrizore.

Dhimbjet janë të dhimbshme dhe jo intensive. Dhimbja mund të shfaqet me lëvizje rrotulluese të trupit, me ngritjen e peshave ose të shoqërojë vazhdimisht pacientin.

Së dyti

Zhvillimi i patologjisë provokon simptoma më të dukshme:

kufizimi i lëvizshmërisë së segmentit lumbal, hapësira midis rruazave zvogëlohet ndjeshëm, ndodh deformimi primar i unazës fibroze, mbaresat nervore fillojnë të irritohen.

Dhimbjet në pjesën e poshtme të shpinës, mund t'i "japin" këmbëve dhe të pasmeve. Periodikisht ka mpirje të lëkurës ose një ndjesi djegieje. Tingujt karakteristikë të kërcitjes dhe parehati në mëngjes.

Së treti

Bërthama e unazës fibroze zvarritet, duke shtrënguar rrënjët nervore të rruazave. Degjenerimi përparon: unaza fibroze shembet, shfaqen herniet ndërvertebrale (ekstrudimet). Shfaqet skolioza iskiale.

Dhimbje të mprehta në pjesën e poshtme të shpinës, ënjtje dhe inflamacion në zonën e prekur të nervave. Gjymtyrët e poshtme janë të mpirë. Dhimbja nuk largohet dhe fillon të përhapet në këmbë përgjatë sipërfaqes së pasme, deri në thembër. Mund të ketë mpirje dhe dobësi në këmbë, një simptomë e "shuplakës së këmbës".

4

Zhvillohet në mungesë të trajtimit për shumë vite. Në këtë fazë, ka një degradim të plotë të indit të kërcit dhe deformim të disqeve.

Dhimbja ulet, por ka një kufizim të mprehtë të lëvizjeve në pjesën e poshtme të shpinës, deri në paaftësi.

Shkaqet e osteokondrozës lumbare

Disqet ndërvertebrale përbëhen nga bërthama pulposus dhe anulus fibrosus. Disku është i lidhur me trupat vertebral nga fibra të forta kolagjeni. Ky dizajn zvogëlon ngarkesën në shtyllën kurrizore gjatë lëvizjes: ai luan rolin e një amortizuesi.

Me kalimin e moshës, si rezultat i proceseve natyrore të plakjes, ushqimi i indeve kërcore të diskut është i shqetësuar, zhvillohen procese distrofike: thelbi thahet, shfaqen mikroçarje të unazës fibroze dhe shkelen vetitë e thithjes së goditjes.

Kur ngarkesa rritet, bërthama e diskut zhvendoset, duke shkuar përtej shtyllës kurrizore. Shfaqet zgjatja - faza e parë e formimit të nxjerrjes (hernie). Ekstrudimi prish rregullimin normal anatomik të indeve përreth, ndikon në rrënjët nervore, gjë që shkakton dhimbje.

Osteokondroza ndodh për shkak të shpërndarjes jo të duhur të ngarkesës në shpinë. Faktorët më të zakonshëm shkaktarë janë:

 • inflamacion, lëndime të sistemit musculoskeletal;
 • mbingarkesë fizike, psiko-emocionale;
 • hipodinamia (mënyrë jetese e ulur);
 • kequshqyerja;
 • peshë e tepërt;
 • zakone të këqija;
 • rreziqet profesionale - ngritja e peshave, dridhja, puna në këmbë, ulur;
 • predispozicion trashëgues;
 • qëndrim i gabuar;
 • çekuilibër hormonal;
 • sëmundjet endokrine, autoimune.

Kategoria e rrezikut përfshin të moshuarit, atletët profesionistë, shitësit, parukierët, punonjësit e zyrës, ngarkuesit. Përkeqësimet periodike të osteokondrozës kronike të shtyllës kurrizore janë karakteristike, duke detyruar trajtimin dhe njerëzit që punojnë të marrin një pushim mjekësor.

Kur të shihni një mjek

Duhet të shkoni te mjeku sapo të keni dhimbje shpine. Fatkeqësisht, njerëzit shpesh nënvlerësojnë rrezikun e vetë-neglizhimit dhe shqetësimit pas aktivitetit fizik, nëse zgjat më shumë se 12 orë, nuk i kushtohet vëmendje. Ata regjistrohen për një konsultë vetëm kur dhimbja bëhet e fortë, ndërhyn me punën ose kujdesin për veten.

Tabela numër 3. Simptomat e osteokondrozës

Manifestimet

Veçoritë

Sindroma e dhimbjes

Ajo rritet gradualisht nga shqetësimi mezi i dukshëm në dhimbje të padurueshme ose ndodh papritur pas ndikimit të një faktori provokues, për shembull, ngritja e peshave. Dhimbja mund t'i jepet barkut, perineumit, vitheve dhe këmbëve.

Kufizimi i lëvizjes

Është e vështirë të përkulesh, të kthehesh, të ulesh me shpinë të drejtë.

Zbehje e lëkurës mbi vendin e lezionit

Shkaktuar nga mikroqarkullimi i dobët.

Lodhje e shpejtë.

Për shkak të tensionit të tepërt në rajonin e mesit.

Probleme me potencën

Dhimbje në zonën e legenit

Shoqërohet me inervim të dëmtuar.

Dobësi dhe mpirje në këmbë

Ndryshim në ecje, përkuluni

Mbrojtja refleksive e zonës së prekur.

Çrregullim i gjumit

Për shkak të dhimbjes së konsiderueshme aferente që buron nga zona e dëmtuar e shtyllës kurrizore.

Nëse shfaqet ndonjë nga këto simptoma, duhet të bëni një takim me një neurolog. Nëse procesi fillon, mund të zhvillohen komplikime, deri në paralizë të këmbëve.

Ekzaminimi diagnostik i një pacienti me simptoma të osteokondrozës së shtyllës kurrizore lumbare

Metodat për diagnostikimin e osteokondrozës lumbare

Para së gjithash, mjeku do të pyesë se kur dhe si u shfaq sëmundja. Pastaj ai do të kryejë një ekzaminim, do të përshkruajë një ekzaminim për të sqaruar diagnozën:

 • Radiografia e shtyllës kurrizore lumbare në dy projeksione - direkte dhe anësore.

 • Nëse është e nevojshme, imazhe me rezonancë magnetike (MRI) ose tomografi kompjuterike me shumë feta (MSCT).

 • Mielografia - futja e një agjenti kontrasti në kanalin kurrizor, i ndjekur nga rrezet X.

 • Elektromiografia (ENMG) e nervit të prekur.

Lista e studimeve varet nga faza e sëmundjes, ndonjëherë kërkohen konsultime të mjekëve të tjerë.

Osteokondroza lumbare e shtyllës kurrizore - trajtim

Trajtimi i osteokondrozës së mesit bëhet nga një neurolog. Ndonjëherë ata e ndihmojnë atë: një ortoped, një kiropraktor, një akupunkturist, një fizioterapist.

Trajtimi modern i osteokondrozës lumbare është kompleks. Ai përfshin disa metoda që mjeku zgjedh për çdo pacient individualisht.

 1. Terapia mjekësore.Është përshkruar për osteokondrozën e mesit, si pjesë e një trajtimi gjithëpërfshirës. Përdoren: antiinflamatorë josteroidë, analgjezik, antispazmatikë, kondroprotektorë, vitamina dhe barna që përmirësojnë qarkullimin lokal të gjakut.

 2. FTL.Fizioterapia përdoret në mënyrë aktive për osteokondrozën. Më shpesh se të tjerët rekomandojnë: elektroforezë, terapi me ultratinguj, magnetoterapi, terapi diadinamike. Për efikasitet më të madh, fizioterapia kombinohet.

 3. Terapia me valë shoku.Ndihmon për të reduktuar shpejt dhimbjen, për të arritur faljen afatgjatë. Lehtësimi vjen pas procedurës së parë ose të dytë.

 4. Masazh.Masazhi klasik rekomandohet, megjithëse ndonjëherë teknika të tjera mund të jenë më efektive. Qëllimi kryesor është lehtësimi i spazmës së muskujve, normalizimi i qarkullimit të gjakut.

 5. terapi ushtrimore.Në fazën fillestare, ushtrimet e fizioterapisë kryhen nën mbikëqyrjen e një mjeku rehabilitues me përvojë në një dhomë të pajisur posaçërisht. Mjeku tregon ushtrimet, sigurohet që pacienti t'i kryejë ato në mënyrë korrekte. Klasat nuk duhet të çojnë në siklet, pas tyre mirëqenia e pacientit duhet të përmirësohet.

 6. Trajtimi kirurgjikal- përdoret në mungesë të një efekti pozitiv nga trajtimi konservativ për tre javë. Përdoren implantimi, nukleoplastika, stabilizimi vertebral dhe metoda të tjera.

Pyetje popullore

Çfarë duhet të bëni kur gjuani?

Nëse ka dhimbje akute në osteokondrozë, duhet të merrni një pozicion të rehatshëm dhe të konsultoheni me një mjek.

A është e mundur të bëhen ushtrime fizike me osteokondrozën e shtyllës kurrizore?

Po ti mundesh. Por ju duhet të ndiqni dy rregulla:

 1. nuk mund të angazhohet gjatë acarimeve;
 2. Të gjitha ushtrimet duhet të zgjidhen nga një mjek.

Çfarë duhet bërë për të shmangur përkeqësimet e osteokondrozës lumbare dhe torakale?

 • Ushtroni rregullisht (të paktën 2 herë në javë), duke rritur vazhdimisht ngarkesën.
 • Nëse jeni ulur, ngrihuni çdo orë për pesë minuta ngrohje.
 • Flini në një dyshek ortopedik ose një sipërfaqe tjetër të sheshtë, mesatarisht të fortë.
 • Vishni këpucë të rehatshme.
 • Ha mirë.
 • Shmangni hipoterminë e zonës lumbare.
 • Kufizoni ngritjen e rëndë.