Osteokondrozë - çfarë është ajo? Simptomat dhe trajtimi i sëmundjes

Sot, në të gjitha vendet e botës, pothuajse çdo banor përballet me probleme të shtyllës kurrizore. Dhe sëmundja më e zakonshme është osteokondroza. Sipas statistikave, 80% e të gjithë banorëve të tokës vuajnë nga kjo sëmundje. Dhe pa marrë parasysh se cilës kategori moshe i përkisni, ajo mund të thyejë një person të moshuar dhe një të ri. Pra, çfarë është kjo sëmundje, cilat janë simptomat dhe si të trajtohet osteokondroza?

Çfarë është osteokondroza?

Osteokondroza është një sëmundje kronike që prek indin kërcor të disqeve ndërvertebrore. Për fat të keq, kjo sëmundje është pothuajse e pashmangshme në moshën e vjetër, pasi që me kalimin e kohës, ndryshimet atrofike fillojnë të ndodhin në shpinë. Por problemi i ditës së sotme është se osteokondroza është "duke u ri", dhe tashmë të rinjtë në moshën 20-30 vjeç fillojnë të vuajnë nga kjo sëmundje.

Varësisht nga cila pjesë e shtyllës kurrizore ka një plagë, ekzistojnë tre lloje të osteokondrozës:

 1. Qafës së mitrës.
 2. Gjoksi
 3. Mesit.

Më e zakonshme është osteokondroza mesit, pasi ndodh në gjysmën e të gjitha rasteve. Por një e katërta e të gjitha rasteve janë për shkak të lezioneve në shpinë të qafës së mitrës. Por lloji më i rëndë i sëmundjes konsiderohet një plagë komplekse, ajo ndodh në 12% të rasteve dhe është e vështirë për t'u trajtuar.

Në mjekësi, ekzistojnë 4 faza të osteokondrozës:

 • Faza 1shoqëruar me simptoma të lehta, pacienti ka një gjendje të keqe të përgjithshme, e cila shpesh i atribuohet një sëmundjeje tjetër.
 • Faza 2tashmë e shoqëruar nga ndjesi të dhimbshme, ndodh shkatërrimi i indeve kërcore në shpinë. Osteokondroza fillon të sjellë siklet dhe personi konsultohet me një mjek.
 • Faza 3karakterizohet nga ndryshime tashmë serioze në shpinë, shfaqet një lakim ose gunga.
 • Faza 4- e fundit, në të cilën ndodhin ndryshime të pakthyeshme. Një person përjeton dhimbje torturuese edhe me lëvizjen më të vogël. Në këtë fazë, pacienti shpesh bëhet i paaftë.

Faktorët dhe shkaqet që çojnë në sëmundje

Mund të ketë shumë arsye për osteokondrozën, dhe jo të gjitha janë kuptuar plotësisht. Por të gjithë shkencëtarët pajtohen se arsyeja kryesore është shpërndarja e pabarabartë e ngarkesës në kolonën kurrizore. Për shembull, kur një person ulet në një pozicion të pakëndshëm për një kohë të gjatë ose ngre një peshë në një kënd të drejtë me trupin. E gjithë kjo me kalimin e kohës hollon strukturën e indit të kërcit. Ne do të shqyrtojmë shkaqet e tjera më të zakonshme që çojnë në ndryshime patologjike në shpinë:

 • Lëndimi i shtyllës kurrizore.
 • Mbingarkesa në punë (fizike).
 • Sëmundja metabolike.
 • Stresi
 • Trashëgimia.
 • Puna e ulur.
 • Shish.
 • Këpucë të pakëndshme, duke përfshirë këmbë.
 • Qëndrimi i dobët.
 • Këmbët e sheshta.
 • Çrregullimi i gjumit i shkaktuar nga një shtrat ose jastëk i pakëndshëm.
 • Muskujt e dobët të shpinës.
 • Hipotermia.
 • Sporte forcë si ngritja e shtangave të dorës, vozitja.
 • Mungesa e vitaminave.
 • Shtatzënia.
puna e ulur dhe rënia si arsyet e zhvillimit të osteokondrozës

Simptomat e zakonshme

Nëse vazhdimisht shqetësoheni nga shqetësimi në shpinë dhe qafë, atëherë duhet të testoheni për praninë e një sëmundjeje siç është osteokondroza. Simptomat e kësaj sëmundjeje shprehen fillimisht në këtë mënyrë. Përveç kësaj, ka shenja të tjera:

 • Mbrapa e ngurtë me disa lëvizje.
 • Spazma e muskujve.
 • Marramendje.
 • Dhimbje koke me osteokondrozë.
 • Dhimbje kockash dhe të dridhura.
 • Lodhje e shtuar.
 • Dhimbje shpine.
 • Sindroma e arteries vertebrale.
 • Mpirja e gjymtyrëve.
 • Dhimbje zemre.
 • Dhimbje qafe.

Këto simptoma konsiderohen të zakonshme, por, varësisht nga lloji i osteokondrozës, dallohen edhe simptoma të tjera.

dhimbje shpine si simptomë e osteokondrozës

Simptomat e osteokondrozës së qafës së mitrës

Osteokondroza e qafës së mitrës është një fenomen i zakonshëm, prandaj, shumë shpesh kjo diagnozë vihet nga mjekët nëse pacienti ka dhimbje koke që nuk mund të ndalet kur merr analgjezikë. Në mënyrë tipike, kjo dhimbje fillon në pjesën e pasme të kokës dhe gradualisht përhapet në rajonin e përkohshëm. Gjithashtu, dhimbja e qafës, veçanërisht në mëngjes kur jeni zgjuar dhe doni të rrokulliseni, është një shenjë karakteristike e osteokondrozës së qafës së mitrës. Interesante, shumë njerëz që përjetojnë dhimbje të ngjashme i shoqërojnë ata me një sjellje të pakëndshme gjatë gjumit ose hipotermisë ("qafa e fryrë"). Importantshtë e rëndësishme të dini se të gjitha këto janë momente provokuese, por në asnjë mënyrë shkaku i ndjesive të dhimbshme. Përveç kësaj, shumë shpesh një shkelje e ndjeshmërisë së duarve dhe kyçeve u shtohet këtyre dy shenjave. Edhe paraliza mund të ndodhë. Osteokondroza e qafës së mitrës, simptomat dhe trajtimi i së cilës përshkruhen me hollësi në këtë artikull, mund të shkaktojnë tortikollis. Kjo është kur koka e pacientit është pak e anuar në njërën anë, dhe përpjekja për ta lëvizur atë shoqërohet me dhimbje. Përveç të gjitha shenjave që shoqërohen me dhimbje, osteokondroza provokon çrregullime të qarkullimit të gjakut në zona të ndryshme të trurit. Kjo mund të shoqërohet me marrje mendsh, nauze, mprehtësi të zvogëluar të shikimit, miza para syve dhe tringëllimë në veshët. Njerëzit e moshuar mund të humbin vetëdijen për shkak të mungesës së të ushqyerit në tru.

dhimbje qafe me osteokondrozë cervikale

Simptomat e osteokondrozës mesit

Osteokondroza mesit është lloji më i zakonshëm i kësaj sëmundjeje. Para së gjithash, karakterizohet nga dhimbje në rajonin e mesit, mund të jetë dhembëse dhe akute. Dhe gjithashtu mund të zëvendësohet nga lumbago e fortë. Në varësi të intensitetit të dhimbjes dhe lokalizimit të saj, dallohen lumbodynia, lumbago dhe lumboishalgia.

Lumbodynia është një dhimbje e vazhdueshme dhe e dhembur që rritet me tendosje fizike. Lumbago është një "lumbago" që rrezaton në organet e legenit. Dhe lumboishalgia është dhimbje që përhapet në vithe dhe këmbë, si rezultat i së cilës humbet ndjeshmëria.

Një grup tjetër i manifestimeve simptomatike të osteokondrozës mesit është e ashtuquajtura sindroma radikulare. Në këtë rast, dhimbja e mesit qetësohet, por mund të ndodhë në vithe, këmbë, këmbë të poshtme ose kofshë. Personi zhvillon një çalim karakteristik nga ana e shëndetshme. Ndër të tjera, ekziston një ndjenjë e mpirjes dhe ndjesi shpimi gjilpërash në rajonin e mesit. Ekziston edhe sindroma ishemike, e cila shoqërohet me qarkullim të dobët, duke rezultuar në dhimbje në kofshët e brendshme dhe madje edhe në paralizë të vitheve. Me sindromën vertebrale, qëndrimi i pacientit ndryshon, ecja bëhet e ngathët dhe e pasigurt.

dhimbje shpine me osteokondrozë mesit

Simptomat e osteokondrozës së gjoksit

Si rregull, shpina e kraharorit është më pak e lëvizshme se pjesa tjetër. Undershtë nën një mbrojtje të brinjëve, sternumit dhe rruazave. Sidoqoftë, osteokondroza torakale nuk është e pazakontë. Dhimbja në këtë sëmundje është dy llojesh:

 • Dorsago - dhimbje akute, të forta dhe afatshkurtra.
 • Dosalgia është dhimbje afatgjatë dhe e moderuar.

E gjithë shqetësimi zakonisht lokalizohet në zonën e gjoksit dhe pak më poshtë shpatullave. Shumë shpesh ky lloj i osteokondrozës ngatërrohet me sëmundje të tjera të rënda, për shembull, me sëmundje ishemike të zemrës, me pneumoni. Në të vërtetë, përveç dhimbjes në shpinë, mëlçia, zemra, fshikëza e tëmthit mund të dëmtojë. Prandaj, vetëm një mjek me përvojë mund të përcaktojë diagnozën e saktë.

osteokondroza e shpinës së kraharorit

Diagnostifikimi

Diagnostikimi i sëmundjes së pari fillon me mbledhjen e informacionit, ose më mirë, ankesat e pacientit. Por megjithatë, është e pamundur të bëhet një diagnozë vetëm nga fjalët e pacientit, pasi shenjat e osteokondrozës shpesh janë të ngjashme me simptomat e sëmundjeve të tjera. Qëllimi kryesor i një specialisti konsiderohet të jetë përjashtimi i problemeve të tilla shëndetësore si gastriti, angina pectoris, ulçera në stomak dhe të tjerët. Prandaj, secila simptomë duhet të hetohet me kujdes.

Shumë sëmundje diagnostikohen bazuar në rezultatet e testeve të gjakut. Por në rastin e osteokondrozës, kjo metodë nuk do të japë ndonjë përgjigje të caktuar, prandaj, edhe nëse mjeku përshkruan teste laboratorike, kjo është e nevojshme në mënyrë që të përjashtohen problemet reumatologjike, për shembull, spondiliti ankilozues.

Metoda më indikative diagnostike është ekzaminimi me rreze X. Me ndihmën e imazheve, mjeku do të jetë në gjendje të përcaktojë jo vetëm nëse ka osteokondrozë, por në cilën fazë është. Përveç rrezeve X, shumë shpesh përdoren imazhe me rezonancë magnetike dhe tomografi kompjuterike. Këto dy metoda janë më të sakta dhe informuese, por fatkeqësisht të shtrenjta. Prandaj, ata drejtohen vetëm kur është absolutisht e nevojshme. Osteokondroza është një sëmundje tinëzare, dhe për ta kuruar atë, duhet ta diagnostikoni saktë, dhe kjo mund të bëhet vetëm nga një specialist i fushës së tij.

Rrezet X të shtyllës kurrizore si mënyrë për të diagnostikuar osteokondrozën

Si të trajtohet?

Trajtimi i osteokondrozës së shtyllës kurrizore, pavarësisht nga vendndodhja dhe faza, është kompleks dhe afatgjatë. Dhe edhe në këtë rast, nuk mund të mbështeteni në shërimin e plotë. Vetëm përmes trajtimit dhe mirëmbajtjes së duhur të trupit në të ardhmen, ju mund të garantoni veten se dhimbja e shpinës nuk do t'ju shqetësojë më. Trajtimi i osteokondrozës është konservativ dhe përbëhet nga katër fusha:

 1. Ilaçet dhe marrja e vitaminave.
 2. Trajtimi i fizioterapisë.
 3. Masazh, not dhe gjimnastikë.
 4. Pushoni në sanatoriume të specializuara.

Detyra kryesore e terapisë me ilaçe nuk është vetëm zvogëlimi i dhimbjes, por edhe përmirësimi i qarkullimit të gjakut, zvogëlimi i inflamacionit dhe rivendosja e indit të kërcit. Nga tabletat, zakonisht përshkruhen lehtësues të dhimbjeve dhe ilaçe anti-inflamatore jo-steroide. Për të rivendosur indin e kërcit, përshkruhen kondroprotektorët. Pomadat dhe kremrat përdoren gjithashtu për të lehtësuar dhimbjen. Në një periudhë akute, kur pilulat nuk mund të përballen me siklet, mjeku përshkruan injeksione të anestetikëve. Në kombinim me ilaçe, përshkruhet fizioterapi, masazh dhe terapi ushtrimesh. E para ndihmon në lehtësimin e sindromës së dhimbjes, si dhe rritjen e efektivitetit të barnave. Terapia me ushtrime forcon korse muskulore, dhe gjithashtu normalizon punën e indeve muskulore.

Nëse e keni marrë seriozisht shëndetin tuaj dhe keni vendosur të kuroni osteokondrozën, atëherë duhet të ndiqni disa rregulla:

 • Dy herë në vit pas trajtimit, duhet të kryeni një kurs trajtimi (masazh, fizioterapi, etj. ).
 • Ndiqni me përpikëri të gjitha rekomandimet e mjekut tuaj.
 • Psikosomatika luan një rol të rëndësishëm në këtë çështje, prandaj, në rrugën e rimëkëmbjes, duhet të jeni pozitiv.
 • Kredoja kryesore e një personi të shëndetshëm është aktiviteti fizik. Bëni një rregull për të ushtruar rregullisht.

Pasojat e mundshme

Osteokondroza e shtyllës kurrizore, simptomat dhe trajtimi i të cilave përshkruam më sipër, ka pasoja mjaft serioze. Komplikimet e mundshme varen drejtpërdrejt nga lloji i sëmundjes. Për shembull, osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës është e rrezikshme sepse si rezultat i saj, ndodh distonia vegjetative-vaskulare. Isshtë çrregullimi më i zakonshëm i sistemit nervor. Gjithashtu, osteokondroza e qafës së mitrës ndikon negativisht në punën e enëve të gjakut në tru. Nervat shtypen, truri pushon së marruri ushqim, dhimbje koke, vizion të paqartë, marramendje dhe shfaqen ndryshime të papritura të presionit të gjakut. Dhe e gjithë kjo rrit ndjeshëm rrezikun e goditjes në tru.

nervi i shtrënguar në shpinë me osteokonrozë

Siç është përmendur tashmë, osteokondroza e rajonit të kraharorit është e vështirë të diagnostikohet, pasi ajo lehtë mund të ngatërrohet me sëmundjet e sistemit të frymëmarrjes. Në ndërkohë, ju jeni duke trajtuar, për shembull, pneumoni, shfaqen komplikime serioze - nevralgji ndër brinjëve. Mund të shfaqet edhe sëmundje e zorrëve ose fshikëzës së tëmthit. Prandaj, është e rëndësishme të njihni të gjitha simptomat. Trajtimi i osteokondrozës së shpinës së mesit gjithashtu nuk mund të shtyhet për një kohë të pacaktuar, pasi në këtë rast aktiviteti ynë fizik do të vuajë. Ata që e kanë hasur tashmë këtë sëmundje e dinë se çfarë është kur është e pamundur të ulesh, të qëndrosh, të ecësh, madje edhe të shtrihesh nuk është gjithmonë pa dhimbje. Përveç kësaj, pasoja më e keqe është inflamacioni i nervit shiatik.

Parandalimi i sëmundjes

Kështu që kurrë nuk ju shqetëson dhimbja dhe ndonjë ndryshim patologjik në shpinë, duhet t'i përmbaheni disa masave parandaluese:

 1. Bëni një mënyrë jetese të shëndetshme. Hani drejt, përpiquni të lëvizni më shpesh, domethënë të bëni ushtrime në mëngjes, të notoni, të vraponi, të ngasni një biçikletë, rrokulla.
 2. Për fat të keq, shumica e njerëzve kanë punë të ulur, kështu që për të shmangur zhvillimin e osteokondrozës, zgjidhni karrige të rehatshme që do të mbështesin shtyllën kurrizore tuaj. Përveç kësaj, gjatë punës së ulur, përpiquni të mbani sjelljen tuaj në mënyrë korrekte: shpina juaj është e drejtë, shpatullat tuaja janë të relaksuara.
 3. Mos rri gjithë kohën! Ka pushim në çdo punë - çohu, shtrihu, ec.
 4. Në parandalimin e osteokondrozës, veshja e këpucëve të rehatshme është e rëndësishme. Nëse është e mundur, hiqni thembrat, veçanërisht nëse jeni në një pozicion interesant.
 5. Mos e mbani të rëndë pa nevojë, veçanërisht për gratë. Për burrat, është më mirë të ngresh ngarkesën ngadalë në mënyrë që të mos dëmtojë shpinë.
 6. Shmangni rënien dhe kërcimin nga një lartësi në çdo mënyrë të mundshme.
 7. Mos u ftohni shumë.

Duke ndjekur të gjitha këto rregulla, ju do të mbroni veten dhe nuk do të përballeni me një sëmundje kaq të rëndë si osteokondroza. Të gjithë duhet ta dinë këtë!

Përfundim

Në fakt, osteokondroza është një sëmundje e rrezikshme dhe nëse nuk trajtohet, do të ketë një efekt të dëmshëm në organet e tjera. Prandaj, është jashtëzakonisht e rëndësishme të filloni trajtimin në kohë dhe të mos prisni derisa të "shkrihet" vetvetiu. Nëse i gjeni shenjat e mësipërme tek vetja, atëherë sigurohuni që të shihni një mjek. Mos harroni se osteokondroza e shpinës, simptomat, trajtimi i të cilave përshkruhet në këtë artikull, nuk është një fjali. Me qasjen e duhur ndaj këtij problemi, ju mund ta ndaloni plotësisht atë. Kujdesuni për shëndetin tuaj!