Osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës

Osteokondroza në shekullin 21 është një sëmundje gjithnjë e më e zakonshme që prek njerëzit e përfshirë në aktivitete me aktivitet fizik minimal. Gratë dhe burrat nën moshën 40 vjeç janë në rrezik, pasi është deri në këtë moshë që gjasat e ndryshimeve patologjike në gjendjen e kërcit dhe indit të kockave janë më të mundshme. Në periudhën 18-30 vjeç, zakonisht zhvillohet osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës - lezione degjenerative-distrofike të kërcit të nyjes së qafës, si dhe indit kockor ngjitur me të.

Osteokondroza e qafës dhe shkaqet e saj

Osteokondroza e qafës është një plagë degjenerative e shtyllës kurrizore në zonën më të prekshme - në shpinë qafës së mitrës, të lëvizshme, të ngopur me formacione nervore dhe vaskulare, të pajisura me mbështetje relativisht të dobët të muskujve. Rruazat e qafës së mitrës janë të vogla, të cilat, përveç atyre të listuara tashmë, predispozojnë për zhvillimin e sëmundjes. Intensiteti i manifestimit të sëmundjes, ashpërsia e saj varet nga sa preket secili disk ndërvertebror, nga natyra e ndryshimeve dhe gjithashtu nga cila arsye fillimisht e shkaktoi problemin.

Ka shumë arsye për shkak të të cilave zhvillohet sëmundja, duke përfshirë:

 • probleme me qëndrimin normal;
 • pesha e tepërt (çrregullimi metabolik);
 • lakimi patologjik i shtyllës kurrizore;
 • dëmtime të lindura ose të fituara në shpinë;
 • gjendje e dobët fizike (e kombinuar me aktivitet fizikisht të kërkuar);
 • shkeljet e procesit të trajnimit midis atletëve (përfshirë pushimet e gjata ndërmjet trajnimit ose përfundimit të tyre);
 • stresi, ankthi, tensioni nervor (neurologjia për shkak të psikosomatikës);
 • Mbajtja e një stili jetese të ulur ose të paktën pak aktivitet fizik;
 • hipotermi e shpeshtë;
 • prania e sëmundjeve infektive;
 • në gratë, shtatzënia.
disk i mbërthyer i shtyllës kurrizore si shkak i osteokondrozës së qafës së mitrës

Osteokondroza diskale ndodh si rezultat i një serie dëmtimesh (kapëse) të muskujve në rajonin e qafës së mitrës, kur spazmat e muskujve kufizojnë lëvizjen e rruazave, duke prishur kështu furnizimin me gjak në hapësirën intervertebrale, duke stimuluar fillimin e proceseve degjenerative në të . Më tej, ka shtrydhje të rruazave, ngushtim të hapësirës midis tyre, shtrëngim të rrënjëve nervore që kalojnë në këtë pjesë të shpinës.

Humbja e shpinës së qafës së mitrës është një sëmundje multifaktoriale, domethënë, ka shumë faktorë që predispozojnë për zhvillimin e saj:

 • trashëgimia;
 • prania e dëmtimeve mekanike ose deformimeve të kolonës kurrizore;
 • faktori hormonal (sëmundjet kronike të sistemit endokrin);
 • mungesa e marrjes së vitaminës D dhe elementëve të tjerë gjurmë në trup që kontribuojnë në formimin dhe funksionimin e shëndetshëm të indeve të kockave;
 • sëmundje autoimune që prekin indin e kërcit;
 • ngarkesa të rregullta statike ose dinamike (si dhe asimetrike, monotonike) në kolonën kurrizore.

E rëndësishme! Me trajtimin e pamjaftueshëm të formës së zakonshme të osteokondrozës së qafës së mitrës, rreziku rritet që sëmundja të marrë një natyrë polisgmentale, domethënë do të mbulojë jo vetëm qafën, por edhe shpinë torakale.

Fazat e zhvillimit të lezioneve të qafës

Osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës zhvillohet në 4 faza. Suksesi i shërimit të tij me përjashtimin e ri-manifestimit varet nga faza në të cilën zbulohet sëmundja.

ndryshimet në shpinë në faza të ndryshme të zhvillimit të osteokondrozës së qafës së mitrës

Në fazën e parë, ndodhin ndryshimet fillestare patologjike në disqet vertebrale. Shkaku i fillimit të sëmundjes është një shkelje e proceseve metabolike, si rezultat i së cilës prishet struktura komplekse e nyjeve të bërthamës vertebrale. Fillon humbja e lagështisë, tkurrja, zvogëlimi i madhësisë, zvogëlimi i forcës dhe elasticitetit, kështu që struktura nuk është në gjendje të përballojë ngarkesat. Në fazën e parë, nuk ka simptoma përveç një ngurtësie të lehtë të lëvizjeve, por nëse një grua ose një burrë me një problem të ngjashëm vizitoni një mjek në kohën e duhur, masazhi i rregullt dhe ushtrimet elementare të mëngjesit do të ndihmojnë për të përballuar patologjinë.

Faza e dytë është zgjatimi (rritja e përmasave me përhapjen përtej skajeve të rruazave) të disqeve. Hapësira ndërvertebrore zvogëlohet, ka një shtrëngim të pjesshëm të mbaresave nervore, ndodh dhimbja. Në fazën e dytë, për shkak të ngarkesës në rruaza - e tepërt, e pabarabartë - në sipërfaqet e saj krijohen lotë dhe çarje, fillon inflamacioni.

Faza e tretë karakterizohet nga shkatërrimi i diskut vertebral, herniet ndërvertebrore, vizualisht - deformimi i shtyllës kurrizore. Dëmtimi ndodh në të gjitha indet përreth diskut - ligamentet, muskujt, nervat, enët e gjakut. Kockat që formojnë nyjen vertebrale ndryshojnë formën, bëhen të mprehta, duke shkaktuar dëme edhe më të mëdha. Lëvizshmëria e shpinës së qafës së mitrës zvogëlohet, muskujt fillojnë të tkurren vullnetarisht, hernia shkel në rrënjët nervore, gjë që e bën dhimbjen pothuajse konstante. Faza e tretë çon në dëmtimin e arterieve karotide dhe vertebrale, është e vështirë për një person të lëvizë qafën, shikimi dhe dëgjimi janë të dëmtuar, shfaqen të përzier dhe marramendje, dhe temperatura rritet.

Faza e katërt është një përkeqësim i të gjitha simptomave, dhimbje akute të mprehtë, lëvizjet në zonën e qafës janë të kufizuara ndjeshëm. Ndonjëherë dhimbja qetësohet, por kjo nuk do të thotë shërim, por një përkeqësim edhe më i madh i situatës: strukturat e kockave të rruazave fqinje rriten së bashku, prandaj, aftësia për të lëvizur kufizohet më tej, si rezultat i së cilës mund të ndodhë paaftësia.

Simptomat e osteokondrozës së qafës së mitrës

Mjekët e quajnë osteokondrozë të rruazës së qafës së mitrës një sëmundje tinëzare - simptomat e saj shpesh maskohen si manifestime të sëmundjeve të tjera. Simptomat e kësaj dëmtimi kurrizor varen nga dëmtimet specifike të shkaktuara në pjesë të ndryshme të hapësirës intervertebrale. Në veçanti, veçohuni:

 1. Sindroma radikulare(e ashtuquajtura shiatik i qafës së mitrës) është një gjendje që zhvillohet për shkak të shtrëngimit të rrënjëve nervore të palcës kurrizore. Karakterizohet nga sindroma e dhimbjes, e cila përhapet nga qafa në shpatull, pastaj përgjatë shpatullës, parakrahut në gishta. Gjithashtu simptomat janë ndjesi shpimi gjilpërash në duar - parakrahët dhe duart.
 2. Sindroma e arteries vertebrale(kompresimi i enëve të gjakut të palcës kurrizore), e cila manifestohet si një dhimbje koke - djegie ose pulsim, duke kaluar nga zverku në tempuj dhe kurorë. Për më tepër, një person mund të vuajë nga dobësi e përgjithshme, humbje e vetëdijes, nauze, nga dëmtimi i njëanshëm i dëgjimit (deri në çrregullimet vestibulare). Ndonjëherë dhimbjet në rajonin e zemrës manifestohen gjithashtu, presioni i gjakut rritet dhe mprehtësia vizuale zvogëlohet.
 3. dhimbje në qafë me osteokondrozë
 4. Sindromi kardiak(kompresimi i rrënjëve nervore të palcës kurrizore, i ndjekur nga një reagim refleks i sistemit muskulor të zemrës) - një gjendje që maskohet si angina pectoris. Simptomat janë dhimbje zemre që zgjasin deri në disa orë, të përkeqësuara nga lëvizjet e papritura ose kthesa e shpejtë e kokës, si dhe takikardia dhe ekstrasistola.

Natyrisht, simptoma kryesore e osteokondrozës së qafës së mitrës është dhimbja, e cila shoqërohet me manifestime të tjera karakteristike të humbjes së një strukture specifike - muskujt, nervat, enët e gjakut.

Çfarë po bëhet për të diagnostikuar

Veryshtë shumë e rëndësishme të përcaktohet një sëmundje specifike e shpinës në kohën e duhur, pasi që vetëm një diagnozë e plotë do t'ju lejojë të heqni qafe osteokondrozën pa pasoja të mëdha shëndetësore. Një kusht i rëndësishëm: një i rritur duhet të monitorojë vetë gjendjen e tij shëndetësore, duke kontaktuar një mjek në shenjën më të vogël të problemeve. Më tej, metodat kryesore diagnostike hyjnë në lojë:

 • Rrezet X të shpinës së qafës së mitrës;
 • Skanimi me CT;
 • Imazhe rezonancë magnetike;
 • skanim dupleks tejzanor.

Rezultatet e ekzaminimit me rreze X zakonisht tregojnë qartë një klinikë të ndryshme të kushteve të disqeve vertebrale në faza të ndryshme:

 • në fazën e parë, vërehen ndryshime të lehta në konfigurimin e disqeve vertebrale, përkulja e qafës së mitrës (lordosis) është zbutur pak;
 • në të dytën - ka paqëndrueshmëri të dukshme midis rruazave, zhvendosjes së tyre në lidhje me njëri-tjetrin dhe boshtit të kolonës kurrizore, lartësia e hapësirës intervertebrale zvogëlohet pak;
 • Diagnostifikimi me rreze X i osteokondrozës së qafës së mitrës
 • në fazën e tretë, shkelja e vendndodhjes së diskut ndërvertebror është edhe më e theksuar, ndryshimet artikulare bëhen të dukshme, formimi i daljeve të kockave-osteofite, hapësira ndërvertebrore, hapësira e kanalit kurrizor ngushtohet;
 • në fazën e katërt, lartësia e diskut ndërvertebror është ulur anormalisht, ndryshimet e rëndësishme në nyje, osteofitet e mëdhenj dhe një përkeqësim i përgjithshëm i ndryshimeve në fazën e mëparshme janë qartë të dukshme.

Diagnoza diferenciale në kohë është shumë e rëndësishme: në sajë të tij, është e mundur të bëhet një diagnozë e saktë (për të dalluar osteokondrozën e qafës së mitrës nga lezione të ngjashme në simptomatologji) dhe të përshkruhet trajtimi optimal.

Karakteristikat e të ushqyerit për osteokondrozën

Një pjesë e rëndësishme e një lufte të plotë kundër osteokondrozës së shpinës së qafës së mitrës është ushqimi i duhur. Racional, i shëndetshëm, i arsyeshëm, rrit terapi të tjera dhe zakonisht mund të ketë një efekt pozitiv në kockat dhe nyjet e trupit të njeriut. Në këtë sëmundje, nuk është dietë ajo që është e rëndësishme, por zgjedhja e saktë e produkteve ushqimore, përdorimi i së cilës siguron përmbajtje kalori që korrespondon me kostot standarde të energjisë dhe gjithashtu rikthen ekuilibrin optimal të vitaminave dhe mineraleve. Ushqimi për osteokondrozën e qafës së mitrës duhet të çojë në humbje peshe (nëse është e tepërt), forcimin e muskujve, mbështetjen e fleksibilitetit të shtyllës kurrizore dhe zhvillimin e nyjeve.

Në lidhje me rekomandimet specifike, ekspertët këshillojnë të braktisin përdorimin e bollshëm:

 • kafe;
 • "sode" me gaz;
 • lëpjetë;
 • çdo alkool;
 • pirja e duhanit;
 • rrush, lëng nga ajo;
 • produkte mielli dhe ëmbëlsira;
 • ushqime të tymosura dhe të yndyrshme;
 • lëngje mishi.

Këshillohet të shtoni në dietë:

 • perime;
 • fruta;
 • mish pa dhjam;
 • peshk;
 • ushqim deti;
 • qumësht, qumësht, produkte të qumështit të thartuar.

Për më tepër, këshillohet të pini një kurs kompleksesh farmacie me vitamina, minerale, mikro dhe makroelemente.

Masat parandaluese

Cila është parandalimi i zhvillimit të osteokondrozës së qafës së mitrës? Këto janë masa parandaluese: ushtrime të thjeshta fizike të rekomanduara nga një fizioterapist, falë të cilave rikthehet normalizimi i qarkullimit të gjakut dhe rrjedhja e limfës në zonën e qafës, dhe degjenerimi i disqeve ndërvertebrore dhe rruazave është parandalohen. Kompleksi profilaktik mund të kryhet gjatë pushimeve në mënyrën e punës nëse punëtori është në një pozicion statik për një kohë të gjatë.

E rëndësishme! Parandalimi dhe rehabilitimi pas trajtimit të osteokondrozës është gjithashtu një ndryshim në stilin e jetës:

 • monitorimi i rregullt i gjendjes së shtyllës kurrizore dhe kontaktimi me një mjek në shenjën më të vogël të deformimit të shtyllës kurrizore;
 • zakoni i të luajturit sportive (not dhe gjimnastikë uji);
 • kontrolli i peshës;
 • madje edhe shpërndarja e peshave kur i mbani ato në duar;
 • shmangia e lëndimeve të shpinës;
 • përjashtimi i hipotermisë, stresit, zakoneve të këqija.

Disfata e disqeve ndërvertebrore të qafës mund të parandalohet në mënyrë efektive dhe të shpejtë nëse ndërmerrni luftë kundër tij në kohën e duhur dhe vazhdimisht parandaloni sëmundjen. Atëherë rikthimi mund të përjashtohet.