Simptomat e mundshme dhe menaxhimi i dhimbjes së shpinës

Dhimbja e mesit shoqëron shumë sëmundje kronike dhe akute të shtyllës kurrizore. Kjo simptomë mund të tregojë zhvillimin e ndryshimeve patologjike në sistemin skeletor dhe dëmtimin e organeve të tjera të rëndësishme, prandaj është e rëndësishme të përcaktohet shkaku në kohën e duhur dhe të ndikohet në faktorin patogjenetik.

dhimbje shpine në rajonin e mesit

Llojet e dhimbjes së mesit

Dhimbja pulsuese në pjesën e poshtme të shpinës është një shenjë e disa sëmundjeve të zakonshme:

 • osteokondrozë, kifozë;
 • infeksionet e transferuara të ftohjes;
 • proceset inflamatore në indet e eshtrave;
 • ovulimi tek femrat;
 • dhimbje mesit me cistit dhe patologji të tjera të organeve gjenitourinar.

Dhimbja në pjesën e poshtme të shpinës mund të shoqërohet me ethe, të përziera, çrregullime dispeptike dhe shqetësime të gjumit dhe në këtë luan rol edhe psikosomatika e shtyllës kurrizore.

Dhimbja e mesit mund të jetë e disa llojeve:

 • pulsuese;
 • djegie;
 • dhimbje gjatë ovulacionit;
 • periodike dhe të përhershme.

Çdo lloj ka karakteristikat dhe arsyet e veta.

Arsyet

Dhimbja e vazhdueshme e fortë e shpinës mund të jetë shkaku i hernies së diskut ose i zgjatjes, si dhe i ovulacionit. Në këtë rast, trajtimi optimal për lehtësimin e dhimbjes do të ishte operacioni i ndjekur nga trajtimi mjekësor. Djegia dhe dhimbjet e vazhdueshme shkaktojnë çrregullime të tjera si nauze, të vjella, shëndet të dobët, humbje të oreksit dhe gjumi.

Periudha e ovulacionit është një shkak i zakonshëm i dhimbjes tek një grua. Dhimbja në pjesën e poshtme të shpinës mund të përhapet në ekstremitetet e poshtme dhe në bark. Shkaqet e dhimbjes gjatë ovulacionit janë disa veçori të trupit të femrës. Në mes të ciklit menstrual, folikuli maturohet, i cili duket si një flluskë me lëng. Kur kjo vezikulë shpërthen gjatë ovulacionit, enët e vogla të gjakut dëmtohen, duke shkaktuar gjakderdhje dhe dhimbje shpine. Kjo tregon rrjedhën normale të procesit fiziologjik gjatë periudhës së ovulacionit.

Gjithashtu, një grua mund të përjetojë të përziera dhe ethe gjatë ovulacionit, gjë që varet nga karakteristikat individuale të trupit dhe gjendja shëndetësore.

Për të reduktuar dhimbjet e shpinës gjatë kësaj periudhe, gratë këshillohen të jenë në pushim dhe të largojnë të gjithë faktorët irritues. Nuk është e nevojshme të merren medikamente gjatë ovulacionit, por nëse dhimbja në pjesën e poshtme të shpinës është e padurueshme, atëherë konsultimi me një specialist do të ndihmojë në përcaktimin se cilat ilaçe mund të merren.

Arsyeja tjetër është dhimbja me cystitis. Inflamacioni i uretrës, i cili ndodh me cistit, shkakton shqetësim në organet e legenit dhe në shpinë. Simptomat si temperatura e lartë, urinimi i shpeshtë dhe i dhimbshëm, që tregojnë cistit, duhen trajtuar me mjekim. Për këtë, janë të përshkruara ilaçe anti-inflamatore, diuretikë dhe antispazmatikë. Pas trajtimit kompleks dhe eliminimit të sëmundjes së organeve gjenitourinar, dhimbja zhduket.

Eliminimi i dhimbjes

Dhimbja e vazhdueshme djegëse, kur temperatura e trupit është normale, nuk shoqërohet me një ndryshim patologjik në shtyllën kurrizore dhe mund të eliminohet me gjimnastikë dhe metoda alternative të trajtimit.

 1. Shëtitjet ose vrapimet e përditshme me një ritëm të ngadaltë.
 2. Pirja e shumë ujit dhe reduktimi i kripës në dietë.
 3. Ushtrime për të forcuar muskujt e shpinës.

Të gjitha këto teknika janë të dizajnuara për një grup njerëzish që dikur ndjejnë një simptomë dhimbjeje dhe nuk kanë pasur më parë ankesa për shëndetin e shtyllës kurrizore. Duhet pasur parasysh se dhimbja që shoqëron të përzierat dhe temperaturën e lartë tregon fillimin e zhvillimit të procesit inflamator dhe nuk duhet praktikuar vetë-mjekimi.

Gjatë periudhës së ovulacionit, një grua duhet të monitorojë ndjenjat dhe shenjat e saj. Dhe për të eliminuar shqetësimin, është e nevojshme të përcaktohet lokalizimi i dhimbjes, sepse psikosomatika e pjesës së poshtme të shpinës është shumë e theksuar, dhe simptomat mund të tregojnë shumë më tepër për shëndetin e të gjithë organizmit, dhe jo vetëm për aparatin mbështetës. . Periudha e ovulacionit, kur temperatura e trupit rritet dhe fillon nervozizmi pa shkak, nuk është një rrezik për trupin dhe për këtë arsye nuk kërkon mjekim të veçantë.

Aspekti psikosomatik

Si lidhet psikosomatika e shtyllës kurrizore me punën e të gjithë organizmit? Psikosomatika është një mjet i fuqishëm përmes të cilit profesionistët e fushës mund të identifikojnë çrregullimet mendore dhe problemet njerëzore bazuar në sëmundje.

Psikosomatika e shqetësimit dhe dhimbjes në shtyllën kurrizore ndihmon për të përcaktuar se si të veprohet me simptomat pa një shkak specifik. Në fazën aktuale, psikosomatika është një aspekt i rëndësishëm, pasi njerëzit që vuajnë nga probleme me shtyllën kurrizore për shumë vite nuk mund të gjejnë shkakun dhe të kurohen.

Specialistët psikoterapistë dolën në disa përfundime dhe arritën në përfundimin se psikosomatika e shtyllës kurrizore është përgjegjëse për pakënaqësinë materiale të një personi, një ndjenjë pasigurie dhe një ngarkesë shtesë mbi supet e tij.

Me pacientë të tillë, kryhet një punë e gjatë, që synon të luftojë frikën dhe besimet e tyre të gabuara. Pas rehabilitimit të suksesshëm, dhimbja dhe rëndimi nuk shqetësojnë më.

Simptomat e lidhura

Problemet e shpinës rrallë ndodhin vetë dhe shpesh shoqërohen me ethe, pagjumësi, letargji dhe lodhje, fizike dhe emocionale. Si të merreni me të?

Para fillimit të trajtimit simptomatik, duhet të kryhet një ekzaminim i plotë. Kjo procedurë duhet të përfshijë diagnostikimin me rreze X, testet laboratorike dhe ekzaminimin nga një neurolog.

Pasi të sqarohet shkaku i sëmundjes, trajtimi fillon në spital (nëse janë ndryshime infektive ose akute inflamatore) ose në shtëpi. Përdoren teknika të tërheqjes - kjo është e nevojshme për shtrirjen dhe drejtimin e shtyllës kurrizore. Përveç kësaj, metoda e rrotullimit përdoret për të rivendosur funksionimin normal të shtyllës kurrizore.

Nga ilaçet, përshkruhen preparate të bazuara në indet natyrale të kërcit, të cilat ju lejojnë të rivendosni dhe forconi kërcin dhe indin kockor të pacientit për një kurs trajtimi prej rreth 2-3 muajsh.

Gjithashtu, në formën e injeksioneve, zgjidhjet e vitaminave janë të përshkruara në mënyrë intramuskulare dhe qetësues jo-narkotikë.

Është gjithmonë e nevojshme të kujdeseni për shtyllën kurrizore – edhe kur ajo është në gjendje të përsosur, përndryshe sëmundjet kronike që po bëhen më të reja çdo vit do të ndjehen vazhdimisht përmes dhimbjeve dhe rëndimeve. Masat parandaluese janë në fuqinë e të gjithëve dhe është më e lehtë të vizitosh rregullisht një specialist sesa të vuash gjithë jetën nga rëndimi dhe pamundësia për të bërë lëvizje të papritura.